Muş-Raimondo görüşmesinde ne konuşuldu?

ABD ile ilişkilerde gözler bir yandan F-35 sorununun çözümündeyken bir yandan ticari ilişkilerde. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 6 Ocak’ta ABD Ticaret Bakanı Raimondo ile görüştü.

DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜNE İLAVE VERGİ RAHATSIZLIĞI

Peki, o görüşmede neler konuşuldu? Edinilen bilgilere göre; görüşmede Bakan Muş, ABD tarafından milli güvenlik gerekçesiyle demir-çelik ve alüminyum sektörlerine uygulanan ilave vergilerden duyulan rahatsızlığı ifade etti. Ve ABD ile AB arasındaki bu konuda varılan mutabakata benzeri bir düzenleme yapılmasını önerdi. ABD’li Bakan’ın ise küresel tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi yönündeki işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiği öğrenildi.

Ayrıca Türkiye-ABD ticari ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için ortak iradeye vurgu yapıldı. Ve bu amaçla atılabilecek adımlar ele alındı. Görüşmede, pandemi öncesi döneme göre yüzde 50 oranında artarak 2021 yılı sonu itibariyle 28 milyar dolar seviyelerine yaklaşan ticaret hacminin daha yukarılara çıkarılması için imkanlar da ele alındı. Ayrıca karşılık yatırımların artırılması için neler yapılabilir buna bakıldı.

DİJİTAL DİYALOG, ENERJİ GİBİ BAŞLIKLAR MASADAYDI

Dijital diyalog, enerji ve küresel tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi gibi potansiyel işbirliği konularına bakıldı. Nasıl bir işbirliği yapılabilir bu konuşuldu. Mehmet Muş, Amerikalı muhatabını işadamları heyeti ile beraber İstanbul’a da davet etti. Bu yıl içerisinde Türk işadamları heyeti ile ABD’yi ziyaret etmeyi planladığını belirtti. Taraflar, ticari ilişkileri geliştirmek noktasında düzenli temas içinde olma konusunda görüş birliği vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.