Moda grubu Rusya’dan çıkıyor

Dünyanın en büyük hazır giyim satış şirketi olan ve bünyesinde Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Berschka, Stradivarius, Oysho ve Zara home gibi şirketleri barındıran Indıtex Rusya ayağını Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Daher Group’a satmak konusunda anlaştıklarını ve ülkeden çekildiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük tekstil perakende şirketi Indıtex SA, Rusya ayağını Daher Group’a satmak konusunda anlaştıklarını ve ülkeden çekildiğini açıkladı.

İspanya merkezli şirketten Salı günü yapılan açıklamada, anlaşmanın Rusya’da “önemli sayıda işi” koruyacağı ve Daher’in Inditex mağaza kiralama sözleşmelerinin büyük kısmını devralacağını söyledi.

Inditex, yılın ilk yarısında elde edilen gelirleri Rusya’dan çıkışın maliyetlerini karşılamasını bekliyor. Şirket Haziran ayında yaptığı açıklamada Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarını kapatmasının maliyetinin 216 milyon euro olacağı belirtilmişti.

Hazır giyim firması Mart ayında Rusya’daki 502 mağazasının tamamını kapattığını ve Ukrayna’nın işgalinden sonra çevrimiçi satışlarını durdurduğunu duyurmuştu. Rusya, faiz ve vergi öncesi toplam grup kazancının yaklaşık yüzde 8,5’ini oluşturmasının yanında Inditex’in ikinci en büyük ikinci pazarı olarak önce çıkıyordu.

Inditex, diğer Batılı şirketler gibi Rusya’daki işlerini durdurduğunu söylediğinde yaklaşık 9 bin işçi için maaş ödemeye devam edeceğini ve mağaza sahipleriyle anlaşmaya varmaya çalışacağını duyurmuştu.

Bu açıklamalar şirketin eski ve mevcut başkanları arasında görev değişikliği yaşandığı sırada gerçekleşti. Anlaşmaya göre Daher Rusya’da kendi markası altında faaliyet gösterecek ancak ilerleyen dönemde Inditex’in ülkeye dönmek istemesi durumunda anlaşma bunu franchise yoluyla yapma olasılığını ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir