Mobileye 16 milyar dolar değerleme hedefliyor

Intel’e ait olan bir otonom araç teknolojileri geliştirme şirketi olan Mobileye 16 milyar dolar değerleme hedefiyle halka arz ediliyor.

Mobileye, 41 milyon adet hisseyi, hisse başına 18 ile 20 dolar arasında fiyatla halka arz edecek. Şirket halka arzdan 738 ile 820 milyon dolar arası gelir elde etmeyi bekliyor.

Halka arz için Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup ve BofA Securities yetkilendirildi.

Şirketlerin, yükselen faizler, düşüşte olan piyasa ve daha temkinli yatırımcılar tarafından zorlandığı bir dönemin ardından gelen bu hamle, teknoloji şirketleri arasında yılın en büyük halka arzlarından biri.

Bu yıl Amerikan teknoloji şirketlerinin halka arz ile elde ettiği gelir, 507 milyon dolar ile 22 yılın en düşük seviyesinde. Bu nedenle aralarında Hamdi Ulukaya’nın kurduğu yoğurt üreticisi Chobani ve Reddit’in de bulunduğu birçok şirket halka arz planlarını ertelemiş durumda.

Manhattan Venture Partners şirketinin kurucusu Jared Carmel, “Halka arz piyasası ölü. Piyasayı canlandırmak için ise Facebook veya Uber gibi bir şirkete ihtiyaç var. Çoğu şirket böylesine volatil bir piyasada ses getirecek ağırlığa sahip değil.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir