Microsoft’un GitHub’u yıllık 1 milyar dolarlık gelire ulaştı

HANDE BERKTAN

Amerikan teknoloji şirketi Microsoft, 2018 yılında 7,5 milyar dolara satın aldığı popüler kod depolama hizmeti GitHub için bir dizi yeni veri duyurdu. Yazılım geliştirme ekiplerine aynı anda çalışabilecekleri internet tabanlı bir depolama alanı sunan şirket, 90 milyonun üzerinde aktif kullanıcı ve yıllık 1 milyar dolar gelire ulaştığını açıkladı. Şirketin geliri satın alma kapandığında 28 milyon dolar ve geçen Kasım ayında ise 73 milyon dolardı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella yaptığı açıklamada “Satın almamızdan bu yana GitHub şu anda yıllık 1 milyar dolarlık yinelenen gelirde ve GitHub’ın geliştiricilere yönelik ilk değerleri hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Artık 90 milyondan fazla kişi, herhangi bir platformda, herhangi bir bulut için yazılım oluşturmak amacıyla bu hizmeti kullanıyor.” dedi.

Ekip halinde geliştirilen yazılım projelerinde internet tabanlı bir depolama alanı sunan GitHub, Git adlı bir sürüm kontrol sistemini (VCS) barındıran bulut tabanlı bir hizmet. Geliştiricilerin, ilerlemelerini ayrıntılı olarak takip ederken ortak projelerde işbirliği yapmasına ve değişiklikler yapmasına olanak tanıyor. Açık kaynak kodlu bir servis olması nedeniyle pek çok yazılım ekibi tarafından kullanılmakta ve geliştirilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir