Microsoft Türkiye’den CMO Connect etkinliği

Microsoft Türkiye tarafından düzenlenen üst düzey pazarlama yöneticileri (Chief Marketing Officer/CMO) CMO Connect etkinliği, yerli ve global markaların pazarlama liderlerini bir araya getirdi. Next Academy Kurucusu ve Akademisyen Levent Erden, FutureBright Group Kurucu Ortağı Akan Abdulla ve Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen’in konuk konuşmacılar olarak katıldığı etkinlikte Microsoft’un veri işleme ve tüketici yolculuğu paneli tanıtıldı.

Microsoft Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Microsoft’un pazarlama ve kurumsal iletişimden sorumlu yöneticilerinin de yer aldığı toplantıya Milangaz, Teknosa, Demirören Medya Center, Düzey, Galataport İstanbul, Insider, Bizim Toptan, Fiba Perakende, Gratis, Petrol Ofisi, Şişecam ve Zorlu Gayrimenkul markalarının pazarlama yöneticileri katıldı.

Microsoft’un bir pazarlama teknolojisi üreticisi olduğuna dikkat çeken Münir Kundakçı, “Pazarlama teknolojisi alanında en fazla iş ortağına sahip şirketlerden biri olarak biz biliyoruz ki pazarlama dinamiklerinde dönüşüm hiç sona ermeyecek. Bu nedenle ihtiyaç duyduğumuz nitelikte ürün ve servisleri her zaman hazır bulamayacağız ve bu nitelikleri kendi içimizde yaratmak durumunda kalacağız. Bu noktada pazarlama yöneticilerinin yeni nesil dönüşüm liderleri olarak eğitmen kimliği kazanması da gerekecek” dedi.

“Deneme zamanı”

Akan Abdulla, “Günümüzde pazarlama tek başına ve tek bir paydaşa yönelik çalışamaz. Markalar pazarlama alanına İK ve kurumsal iletişimi de dahil ederek amaç odaklı bir şekilde çalışmalı. Öte yandan yeni abonelik sistemleri, pazar yerleri, fintekler ve ekosistem yaratma gibi yıkıcı iş modelleri denemekten çekinmemek gerekiyor” dedi.

Abdulla, Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 34’ünün deneyime dayalı satın alma kararı verdiklerini dolayısıyla deneyimin zaten iyi olması beklenen ürünü ve hizmeti sollayarak pazarlama alanının odak noktası haline geldiğini de sözlerine ekledi.

“Yeni yönetim şekli algoritmokrasi”

Konuşmasında dijitalleşme ve veriyi anlamlandırma gibi konuların derinine inen Levent Erden, “Yeni yönetim şeklimiz algoritmokrasi. Algoritma bize neyi gösteriyorsa o kadarını biliyoruz. Sosyal medyada bile reels paylaşmazsanız görünmez hale geliyorsunuz. Algoritma üzerinde savaş vermekten başka çare yok” diye konuştu.

Sunumunda Türkiye’nin içinde bulunduğu enflasyonist ekonominin devam edeceğine vurgu yapan Açıl Sezen ise Türkiye’de yıllar içinde farklılık gösteren ekonomik önlemlere ve yüksek enflasyonun tüketici davranışlarını nasıl değiştirdiğine değindi.

Etkinlik pazarlama yöneticileriyle yapılan soru cevap seansıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir