Michelin Rehberi Direktörü’nden İstanbul değerlendirmesi

Dünyanın en iyi restoranlarını listeleyen ve yıldız veren Michelin rehberi Salı günü ilk kez İstanbul için de yayımlandı. Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec Bloomberg HT ekranlarına misafir olarak İstanbul’da seçtikleri restoranları ve seçimi yaparken göz önünde bulundurdukları kriterleri değerlendirdi.

Ortaya çıkan çok memnun kaldıklarını belirten Poullennec, “Listede 53 restoran var ve uzman müfettişlerimiz tarafından çok dikkatli bir şekilde seçildi. Bunların arasında 5 tane bir ve iki yıldız alan restoran oldu.

Buradaki lezzetlerden müfettişler gerçekten çok etkilenmişti ve zaten seçtiğimiz restoranlar da bunu yansıtmış oldu. İncelediğimiz restoranların hem tarihi hem de kültürel bağlarını gördük. Çok fazla inovasyona da bağlılık olduğunu gördük.

Çok farklı konseptler vardı. Çok farklı Türk yemek seçeneklerini gördük ve buradaki rehberin bir şekilde hem şefler hem de ekipleri için olumlu bir ortam yaratacağına inanıyoruz. Yıllar içinde yıldızlarını yükselteceklerini umuyoruz” dedi.

Müfettişlerinin bağımsız çalıştığını ve ortaya çıkan sonucun sadece yerel misafirler için değil uluslararası ziyaretçileri için de en iyi adresleri barındırdığına değinen Poullennec, “Biz şöyle çalışıyoruz. İstanbul’da alınan bir yıldız dünyanın herhangi başka bir yerinde sahip olunan yıldızla aynı değere sahip olmasını istiyoruz.

Müfettişlerimiz 5 tane kritere göre değerlendirme yapıyor. Bunlar ürünlerin ve hammaddenin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin kişiliğinin yemek deneyimine yansıması ve bir de müfettişlerin bütün ziyaretleri arasındaki tutarlılıktan oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Michelin rehberiyle şeflere destek vermeyi ve onları bir sonraki seviyeye çıkarmayı amaçladıklarını belirten Poullennec, “Kendi yetenekleri olan ve aynı zamanda çok genç şefler de var. Bunlar çok hırslı insanlar ve Michelin tarafından tanınmak istiyorlar. Biz de bu rehberle onların bu isteklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabiliriz. Yurt dışına çıkmak isterlerse onlara yeni kapılar açabiliriz. Bu rehber Türk gıdasının en üst seviyelerde bile tanınmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.

Michelin Rehberi’nin ziyaretçiler için çok önemli olduğunun altını çizen Pollennec, “Michelin Rehberi’ne girerek insanlar arasında bilinme oranını artırabilir ve daha fazla müşteri gelmesini sağlayabilirsiniz. Rehber her zaman standartlara uymayı ve daha da üzerine taşımayı cesaretlendiren bir şey ve hem yerel ziyaretçilerin hem de yabancıların en güzel yerleri keşfetmesine yardımcı oluyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir