Meta’ya 347 milyon liralık rekabet cezası

Rekabet Kurumu (RK), Facebook’un çatı şirketi Meta Platforms, Inc.’e 346,7 milyon lira idari para cezası verilmesi kararı aldı.

Kurumun açıklamasında, hakkında soruşturma yürütülen “Facebook ekonomik bütünlüğünün; kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri, tüketici iletişim hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında hakim durumda olduğuna” ve “Facebook’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına” oybirliği ile karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, Facebook’un belirtilen ihlalleri sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için gerekli tedbirleri, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren en geç 1 ay içerisinde Kuruma sunması, gerekli tedbirleri gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 6 ay içerisinde yerine getirmesi gerektiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verildiği dile getirlidi.

Meta: Seçenekleri değerlendireceğiz

Facebook’un sahibi Meta Platforms, Rekabet Kurulu’nun kestiği 346,7 milyon TL tutarındaki ceza sonrası açıklama yaptı.

Meta’dan yapılan açıklamada konu hakkında tüm seçeneklerin değerlendirileceği kaydedildi. Meta Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Rekabet Kurumu’nun tespitlerine katılmıyoruz. Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunuyoruz. Konu hakkında tüm seçeneklerimizi değerlendireceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir