Meclis kararı çıkarttılar! Güney Kore milletvekillerinden depremzedelere bağış

14.02.2023 12:25 Son Güncelleme:

Güney Koreli milletvekilleri, Türkiye’ye destek kararı aldı. Milletvekilleri, Şubat ayı maaşlarının yüzde 3’ünü deprem yardım çabalarına bağışlamayı kabul eden bir yasa tasarısını da onayladı.

Milletvekilleri için aylık genel ödenek yaklaşık 6.9 milyon won (5.400 dolar) olduğundan, her üyenin yaklaşık 207.000 won katkıda bulunması bekleniyor. Bu da toplamda yaklaşık 37.500 dolara karşılık geliyor.

Şubat’ta meydana gelen depremlerdeki kayıplardan ötürü Türkiye’ye taziyelerini dile getiren Meclis üyeleri, Kore hükümetini Türkiye ve Suriye’deki acil yardım ve kurtarma çabalarını aktif olarak desteklemeye çağırdı.

Twitter’ın büyük reklamverenleri geri çekiliyor

Ulusal Meclis Başkanı Kim Jin-pyo, “Parlamento düzeyinde bağış toplamanın amacı, depremde büyük can ve mal kaybı yaşayan Türk ve Suriye halkını rahatlatmak ve kurtarma çabalarına yardımcı olmaktır” dedi.

Türkiye ve Suriye hakkındaki karar, Meclis’teki iki partinin işbirliğinin bir ürünü olan parlamentonun dışişleri ve birleştirme komitesi tarafından onaylandı.

Geçen hafta, Kore Ulusal Meclisi’nin dışişleri komitesi başkanı PPP Temsilcisi Kim Tae-ho, parlamentonun Türk meslektaşına başsağlığı dileyen bir mektup göndermişti. Kim, 7 Şubat’ta TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç’a hitaben yazdığı bir mektupta, “Komisyonum, Kore hükümetinin insani yardım sağlama konusunda hızlı olmasını sağlamak için elinden geleni yapacaktır. Biz Korelilerin kardeşi olarak kabul ettiği Türk halkının bir an önce bu zarardan kurtulmasını temenni ediyorum” demişti.

Kore’nin Perşembe günü Türkiye’ye ikinci bir kurtarma ekibi göndermesi bekleniyor ve ilk Kore Afet Yardım Ekibi (KDRT) ekibi Cuma günü operasyonları tamamlamaya hazırlanıyor.

Kore hükümeti, Perşembe günü KDRT personeli ve sağlık personelinin ikinci turuyla birlikte bir KC-330 askeri nakliye uçağıyla Türkiye’ye 150 çadır ve 2.200 battaniye de dahil olmak üzere yardım malzemesi göndermeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir