Mars’tan gelen göktaşında geniş organik çeşitlilik keşfedildi

Mars'tan gelen göktaşında geniş organik çeşitlilik keşfedildi

Bilim insanları 12 yıl önce Dünya’ya düşen ve Mars’tan geldiği tespit edilen göktaşını inceledi. Tissint adındaki meteor parçasında geniş bir organik çeşitlilik olduğu saptandı.

Almanya’daki Münih Teknik Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi, 18 Temmuz 2011’de Fas’ın Tissint köyü yakınlarına düşen Mars taşının devasa bir organik çeşitliliğe sahip olduğunu ortaya koydu. Köyden yaklaşık 50 kilometre uzakta bulunan ve Tissint adı verilen göktaşı, Mars’ta bir zamanlar yaşam olup olmadığına dair önemli ipuçları verebilir. Hakemli bilimsel dergi Science Advances’ta yayımlanan araştırmanın ortak yazarı Dr. Philippe Schmitt-Kopplin, “Mars ve Dünya’nın birçok evrimsel ortak noktası var” dedi. Schmitt-Kopplin, çalışma için Tissint’in organik bileşiminin tamamını inceledi.

ORGANİK MAGNEZYUM BİLEŞİĞİ TESPİT EDİLDİ

blankAnalizler, Mars taşının kimyasal açıdan çeşitli, karmaşık moleküller içerdiğini ortaya koydu. Ekip ayrıca Mars’ta daha önce hiç gözlemlenmemiş çok sayıda organik magnezyum bileşiği tespit etti. Tissint’in toplam ağırlığı 7 kilogram ve şu anda Mars kökenli olarak sınıflandırılan 5. göktaşı. Önceki araştırmalar, göktaşının yaklaşık 700 bin yıl önce bir tür çarpışma nedeniyle Mars’tan uzaya savrulduğuna işaret etmişti.DÜNYA DIŞI YAŞAMIN VARLIĞINA İŞARET OLABİLİR Organik moleküller, hidrojen atomlarına bağlı karbon atomlarından oluşan, ancak aynı zamanda oksijen, nitrojen ve diğer elementleri de içerebilen moleküllere deniyor. Bu bileşiklere, Dünya üzerindeki tüm yaşam formlarında bol miktarda rastlanıyor. Göktaşlarında bu bileşiklere rastlanması, Güneş Sistemi’nin Dünya dışındaki herhangi bir yerinde yaşamın varlığına işaret edebilir. Bununla birlikte, bazı organik bileşikler biyolojik olmayan süreçlerle de meydana gelebilir. Bu nedenle bilim insanları bu tür bileşiklerin diğer gezegenlerde yaşam belirtisi olup olmadığını kesin olarak bilemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir