Manipülasyonla suçladılar! Suudi Arabistan'dan ABD'ye petrol kınaması

26.10.2022 12:14

Haber Kaynağı: AFP

OPEC+’ın kritik üretim azaltma hamlesiyle kritik bir noktaya gelen ABD-Suudi Arabistan ilişkilerindeki gerginlik devam ediyor. Günlük petrol üretimini Kasım’dan itibaren 2 milyon varil azaltma kararı alan blokta başı çeken Suudlar, ABD tarafından birçok açıklamaya hedef oldu. Ardından ABD’den gelen stratejik petrol rezervlerini kullanıma açma hamlesi piyasayı yeniden karıştırdı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı bu hamlenin piyasayı manipüle etme çabası olduğunu söyleyerek kınadı.

Suudi prens, başkent Riyad’daki bir yatırımcı konferansında yaptığı açıklamada, “İnsanlar acil durum stoklarını tüketiyor, tükettiler, bunu arz kıtlığını azaltmak için kullandılar ancak asıl amacı piyasaları manipüle etmek için bir mekanizma olarak kullanmaktı” dedi.

Prens Abdülaziz bin Salman, “Acil durum stokunu kaybetmenin önümüzdeki aylarda acı verici hale gelebileceğini dünyaya açıklamak benim en büyük görevim.” ifadelerini kullandı.

ABD İLE İPLER KOPUYOR MU?

Prens Abdülaziz, acil durum stokları hakkındaki yorumlarında ABD’yi öne çıkarmadı, ancak geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden, ABD stratejik rezervlerinin rekor düzeyde serbest bırakılmasından son 15 milyon varili piyasaya süreceğini açıklamıştı.

ABD, Blokun kararını Ukrayna savaşında “Rusya ile ittifak” anlamına geldiğini söylemişti. Prens Abdülaziz bu değerlendirmeye de karşı çıkarak “Sanırım biz Suudi Arabistan olarak daha olgun adamlar olmaya karar verdik ve zarların düşmesine izin verdik” dedi.

DIMON’DAN İKİ ÜLKE BARIŞACAK VURGUSU

Toplantıda bulunan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon da ikili ilişkilerin eninde sonunda gelişeceği konusunda iyimser olduğunu vurgulayarak “Suudi Arabistan ve ABD son 75 yıldır müttefikler… Başaracaklar” diye konuştu.

İsrail Kariş gaz sahasında üretim için Londra merkezli şirkete onay verdi

Yüzlerce CEO, finans patronu ve analistin katıldığı Davos tarzı bir yatırım konferansı olan üç günlük Gelecek Yatırım Girişimi (FII) Riyad’da düzenleniyor. Genellikle “Çölde Davos” olarak anılan FII, Veliaht Prens Muhammed bin Salman yönetiminde petrolden uzaklaşmaya çalışan dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı için ekonomik bir çıkış partisi olarak 2017 yılında başlatıldı. 

Washington ile gergin bağlara rağmen Suudi Arabistan’ın jeopolitik gücünü vurgulayan bu yılki toplantı ayrıca önem taşıyor.

PİYASALARDAKİ SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: CNN TÜRK FİNANS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir