Mahkemeden Elon Musk'ı sevindiren karar

04.02.2023 12:47 Son Güncelleme:

San Francisco Federal Mahkemesi jürisi, Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Elon Musk’ı, 2018′de attığı tweet’lerden kaynaklanan toplu menkul kıymetler dolandırıcılığı davasında sorumlu bulmadı.

Musk, Tesla hissedarları tarafından Ağustos 2018′de otomobil üreticisini hisse başına 420 dolara almak için “fon sağlandığını” ve böyle bir anlaşma için “yatırımcı desteğinin teyit edildiğini” söyleyen bir dizi tweet nedeniyle dava edilmişti.

Bakanlık’tan oto satışına yakın takip! 39 ilde çalışma başlatıldı

Tweet’lerinin ardından Tesla’da işlemler durduruldu ve hisse fiyatı haftalarca dalgalı kaldı.

DAVACILAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Jüri üyeleri, kararlarını okumadan önce iki saatten az bir süre tartıştı. Grup davasında hissedarları temsil eden şirket Levi & Korsinsky’nin ortağı Nicholas Porritt, CNBC’ye gönderdiği bir e-postada, “Karardan hayal kırıklığına uğradık ve sonraki adımları değerlendiriyoruz” dedi.

MUSK MEMNUN

Musk , Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Jürinin oybirliğiyle elde ettiği bulguyu derinden takdir ediyorum” diye yazdı.

Musk’ın baş danışmanı Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan’dan Alex Spiro, Cuma günü erken saatlerde jüri önünde, konunun bağlam içinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Tesla CEO’sunun yalnızca şirketi özele almayı düşündüğünü belirten Spiro, “dolandırıcılık bir düşüncenin üzerine inşa edilemez” dedi.

NE OLMUŞTU?

Tasdikli toplu davadaki hissedarlar, Musk’ın tweet’lerinin yanıltıcı olduğunu ve ne zaman alıp satacakları konusunda karar vermek için beyanlarına güvenmenin kendilerine önemli miktarda paraya mal olduğunu iddia etti.

Musk daha sonra Suudi Arabistan’ın devlet servet fonundan sözlü bir taahhüdü olduğunu ve fonun bir el sıkışmaya dayalı olarak önerdiği fiyattan geleceğini düşündüğünü iddia etti.

Bu duruşma sırasında Musk ayrıca, Suudi Kamu Yatırım Fonu’ndan fon almanın yanı sıra Tesla için özel bir anlaşmayı finanse etmek için SpaceX’in hisselerini satacağını söylemişti.

Ancak anlaşma hiç gerçekleşmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir