LinkedIn Çin’deki uygulamasını kapatacak

Microsoft şirketlerinden LinkedIn dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de varlığını daha da azaltarak Çin’de kullanılan uygulamasını kapatmayı ve 716 kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyor.

Şirket yoğun rekabeti gerekçe göstererek Ağustos ayına kadar yerel iş bulma uygulaması olan InCareer’i aşamalı olarak kaldıracak. Şirket yayımladığı bir blog yazısında satış ve pazarlama gibi çalışmaları azaltacağını ve yerel mühendislik ve ürün ekiplerini de küçülteceğini açıkladı.

Bu hamle, LinkedIn’in yaklaşık iki yıl önce düzenleyici kurumlar tarafından inceleme altına alınması ve yerel rakiplerin ortaya çıkması sonrası başlayan dünyanın en büyük internet pazarından çekilme sürecini tamamlaması anlamına geliyor.

Şirket içi geçilen bir notta, “Çin stratejimizi, Çin’de faaliyet gösteren şirketlerin yurt dışında işe alma, pazarlama ve eğitim almalarına yardımcı olmaya odaklayacağız. InCareer, geçen yıl Çin merkezli güçlü ekibimiz sayesinde bir miktar başarı elde etse de şiddetli rekabet ve zorlu bir makroekonomik ortamla da karşılaştı” ifadeleri kullanıldı.

LinkedIn 2014 yılında Çin’e girdiğinde ABD’li internet şirketleri için bir model sunuyor görünümündeydi. Şirket ülkede faaliyet izni karşılığında içeriği eyalet sansür kurallarına uyacak şekilde kısıtlamayı kabul etmişti.

Uygulamanın Çin anakarasında kullanıcı sayısı bir noktada 52 milyona ulaşırken Twitter ve Facebook gibi diğer ABD’li platformlar yasaklanmıştı.

Şirket 2021’de zorlu çalışma ortamını suçlayarak LinkedIn’in yerel sürümünü kapatacağını duyurmuş ve ABD’nin faaliyetlerini durduran son büyük sosyal medya hizmeti olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir