KYK borçları ertelenebilecek

07.10.2022 12:24 Son Güncelleme:

Haber Kaynağı: CNN TÜRK

KYK BORÇLARINA YENİ DÜZENLEME

Öğrenim kredileri ile ilgili taslak maddedeki düzenlemeye göre, kredi aldığı öğrenim süresi içinde hiç bir endeksleme yapılmayacak borç sabit kalacak. Okulu bitirdikten 2 yıl sonra aldığı kredi süresi kadar sürede borcunu ödemeye başlayacak. Örneğin 4 yıl kredi almışsa okulu bitirdikten 2 yıl sonra aylık ödemeler başlayacak ve 4 yılda yani 48 ayda 48 taksitte ödenebilecek. 4 yıl öğrenim kredisi almış olan öğrenci, okula giriş tarihinden itibaren 4 yılda mezun olduysa 6’ncı yılında ödemeye başlayacak.

ÖĞRENİM KREDİLERİNDE 1+1 UZATMA FORMÜLÜ

Eğer öğrenci 2 yılın bitimine kadar işe girememişse, borcun ödemesinin ertelemesini isteyebilecek. Erteleme en fazla 2 defa ve yıllık yapılacak. Ve 1+1 formülü ile uygulanacak. Yani 4 yıl sonra mezun oldu. 2 yıl sonra ödemeye başlanması gerekiyor. Yeni uygulama işe başlanmadıysa 1 yıl uzatma hakkı var. 1 yılın sonunda hala işe başlanmadıysa bu kez 1 yıl daha uzatma hakkı tanınabilecek.

Ertelemenin birinci yılında borca faiz veya TÜFE eklenmeyecek. İkinci ertelemede yıllık yüzde 10’u geçmeyecek şekilde TÜFE hesaplanacak.

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Prag dönüşü önemli mesajlar! Erdoğan: Kılıçdaroğlu pası verdi biz de golü attık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir