Kuzey Akım’da şüphe çeken hasar

Nord Stream (Kuzey Akım), Almanya’ya giden ana boru hattındaki hasarın “benzeri görülmemiş” olduğunu ve akışların ne zaman devam edebileceğini söylemenin imkansız olduğunu söyledi.

Bu açıklama, Avrupa Birliği liderlerinin Rusya’yı defalarca enerjiyi silah olarak kullanmakla suçlamasından sonra, Kuzey Akım akışlarının bu kış devam etmeyeceğinin en açık sinyali olarak değerlendiriliyor.

Almanya, Baltık Denizi’ndeki Rusya’dan gelen gazı taşıması için inşa edilen ve şu anda kullanılmaya iki Kuzey Akım gaz boru hattında olayları araştırırken, Danimarka da enerji tesislerinde güvenliği artırıyor.

Kuzey Akım operatör şirketinden Salı günü yapılan açıklamada, “Kuzey Akım boru hattı sisteminin üç hattında bir gün içinde meydana gelen yıkım eşine rastlanmamış derecede.

Gaz tedarik altyapısının operasyonlarını eski haline getirmek için gerekli zaman dilimini öngörmek mümkün görünmüyor” ifadelerine yer verildi.

Almanya sabotajdan şüpheleniyor

Almanya, Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattı sisteminde yaşanan hasarın bir sabotaj sonucu gerçekleştiğinden şüpheleniyor.İsminin açıklanmasını istemeyen bir Alman güvenlik yetkilisi kanıtların teknik bir sorundan çok şiddetli bir saldırıya işaret ettiğini belirtti.

Kuzey Akım’ın iki aktarım hattı ve Kuzey Akım 2’nin bir hattındaki eşzamanlı basın düşüşünün Ukrayna işgali sonrası bu hatların kullanılmaması nedeniyle Avrupa’ya gaz tedarikini etkilemeyeceği belirtilse de piyasalar herhangi bir sabotaj belirtisi olup olmadığını takip ediyor.

Danimarka Enerji ve İklim Bakanlığı, ülkenin ve İsveç’in Baltık Denizi’ndeki münhasır ekonomik bölgelerindeki hem Kuzey Akım 1 hem de Kuzey Akım 2 boru hatlarından yaşanan gaz sızıntısını kayda geçirirken “Ülke güvenliği güçlendiriyor” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa’da gösterge gaz fiyatları, dört gündür yaşanan ardından Salı günü yüzde 6,4’e varan artış yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir