Küresel piyasaları bilançolar salladı

ABD’de teknoloji şirketlerinin karamsar öngörüler açıklaması sonrası Wall Street Borsalarında kayıplar yaşanırken bu kayıplar Asya Pasifik’e de sıçradı.

Perşembe gününü teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 yüzde 1,63 kayıpla tamamladı. S&P 500 de yüzde 0,61 gerileyerek ikinci işlem günü üst üste düştü. Vadeli piyasalar da bugünün zorlu geçeceğine işaret ediyor.

Asya Pasifik’te neredeyse tüm önemli borsalarda kayıp yaşanıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,94’te dengeleniyor. Avustralya 10 yıllık getirisi altı baz puan düşüşle yüzde 3,77’ye geriledi. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 düşüşle 1.321 puanda.

Bilançolarda enflasyon etkisi

Teknoloji şirketlerinin dördüncü çeyrek öngörülerine enflasyon endişeleri yansıdı. Pandemide rekor kar rakamları yakalayan Amazon önümüzdeki Noel tatili sezonunda satışlarının sadece yüzde 2-yüzde 8 aralığında büyüyeceğini öngördü. Bu tahmin gerçekleşirse şirketin en düşük Noel sezonu satış büyümesi kayıtlara geçmiş olacak.

Amazon’un bu öngörüsü tüketicilerin son 40 yılın zirvesindeki ABD enflasyonuna karşı harcamalarında kemer sıkacağı beklentilerini yansıtıyor.

Amazon hisseleri bu gelişme üzerine vadeli piyasada yaklaşık yüzde 13 düşüş kaydetti. Benzer bir uyarı beklentiden güçlü bir bilanço açıklayan Apple’dan geldi. Mevcut çeyrekte iPhone ve hizmet satış gelirlerinde tahminlerin gerisinde rakamlar açıklayan Apple tatil sezonunun güçlü geçmeyebileceği uyarısını yaptı.

Buna rağmen Apple’ın genel satış gelirlerinde tahminleri aşması yatırımcıların iyimser olmasını sağladı ve şirket hisseleri yüzde 1,2 yükseldi. Bu hafta Meta Platforms, Microsoft ve Alphabet gibi dev gruplar da önümüzdeki çeyreklerde kötümser tahminler açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir