Küresel piyasalardaki gerilim Borsa İstanbul’a sıçradı

Borsa İstanbul ilk fiyatlamalarda yüzde 2,1 düşüş kaydederken Dolar/TL gün içerisinde 13,80’nin üzerini gördü.

BIST 100’de ilk fiyatlamalarda en fazla değer kaybeden şirket yüzde 5,28 ile Gen İlaç olurken ikinci sırada yüzde 4,51 değer kaybıyla Brisa geldi.

Borsa İstanbul Ulaştırma Endeksi ilk fiyatlamalarda yüzde 3’ten fazla düşüş kaydederken Bankacılık Endeksi yüzde 1,5’e yakın düşüş yaşadı.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CSD) 543 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 20,88 civarında seyrediyor.

Putin’den dünyayı ayağa kaldıran karar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı iki ayrılıkçı yönetimi resmen tanıdı, Ukrayna gerilimi yeniden tırmanışa geçti.

Önceki gün jeopolitik endişeler Putin ile Biden’ın görüşmeyi prensipte kabul ettiklerinin açıklanmasıyla biraz yatışmış, ancak Rusya bu konuda somut bir plan olmadığını duyurmuştu.

Şimdi de Putin Kremlin Sarayı’nda sırayla Donetsk Halk Cumhuriyeti, ardından Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzaladı.

ABD ve Avrupa Birliği kararı hızlı bir şekilde kınadı. ABD Başkanı Joe Biden, ABD’li kişi ve kurumların bu iki bölge ile tüm ticari ve finansal ilişkilerini yasaklayan bir kararname yayımladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Rusya’ya bu kararı nedeniyle yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.