Küresel piyasalarda zayıf veri rallisi

Wall Street endekslerinin iki yıldan uzun bir sürenin en güçlü iki günlük yükselişini kaydetmesi bu sabah Asya Borsalarını da destekliyor.

Salı günü S&P 500 ve Nasdaq 100 yaklaşık %3 yükselirken, endekslerin iki günlük artışı sırasıyla %5,73 ve %5,57 oldu.

Avrupa’da Euro Stoxx 50 endeksi Mart’tan bu yana en güçlü günlük yükselişini kaydetti. ABD ve Avrupa hisse senedi endeksleri vadeli işlemlerde ekside.

Asya’da Japon Nikkei 225 artıda. Salı günü tatilde olan Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 5’i aşan artış kaydetti. Çin borsası hafta boyunca işleme kapalı olacak.

Yeni Zelanda Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırırken, önümüzdeki dönemde daha fazla artışa gidebileceği sinyalini verdi. Ülkenin para birimi kiwi değer kazandı.

Petrol fiyatları OPEC+’ın kasım ayı için günlük 2 milyon varil ile daha önce öngörülenden yaklaşık 1 milyon varil daha fazla üretim kesintisini değerlendirdiğini duyurması üzerine dün %3’ün üzerinde yükseldikten sonra bu sabah biraz geriledi. OPEC+’ın kararını bugünkü toplantıda netleştirmesi bekleniyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız üç gündür düşüyor. Bloomberg Dolar Endeksi hafif artıda.

Zayıf verilere rağmen Fed cephesinden şahin mesajlar geliyor

ABD’de dün açıklanan veriler, ağustos ayında açılan yeni iş imkanlarının pandemi başından bu yana en düşük seviyede gerçekleştiğini ortaya koydu.

Temmuz ayında 11,2 milyon olarak açıklanan başvurulabilir pozisyonların (JOLTS) sayısı, ağustos ayında 10,1 milyon ile 2020’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Veri, piyasalarda Fed’in agresif faiz artışınının hızını azaltabileceği beklentisi ile olumlu bir etki yaratsa da Fed yekililerinden şahin açıklamalar gelmeye devam etti.

Fed Guvernörü Philip Jefferson, enflasyonu düşürmenin ABD Merkez Bankası’nın birincil önceliği olduğunu vurguladı. Göreve geldiği mayıs ayından bu yana ilk kez Fed Guvernörü olarak açıklama yapan Jefferson, “Artan enflasyona karşı cesurca hareket ettik ve gerekli adımları atmaya kararlıyız. Meslektaşlarım ve ben, enflasyonu %2’ye geri getireceğimize inanıyoruz” dedi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de CNN’e yaptığı açıklamada, yüksek enflasyonun Amerikan hanehalkının gelecekteki fiyat beklentilerine yerleşmesini engellemenin, enflasyonu düşürme taahhütlerini yerine getirmelerini gerektireceğini ve bunun da daha fazla faiz artışı anlamına geldiğini vurguladı. Daly, enflasyonu ABD ekonomisini derin bir resesyona sokmadan düşürebileceklerine inandığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir