Küresel piyasalarda tüm dikkatler ABD enflasyonunda

Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak enflasyon verisini beklerken; ABD vadeli endeksleri ekside, Asya Borsaları karışık, dolar artıda, altın güçlü.

Önceki işlem gününde ise Wall Street endeksleri güçlü kapanışlar sergiledi. S&P 500 yüzde 1,45, Nasdaq 100 yüzde 2,10 yükseldi. Uber Technologies Inc. ve Walt Disney Co. hisseleri güçlü bilanço açıklamalarının ardından vadeli işlemlerde tırmanışa geçti. Asya’da Japon Nikkei kazançlarının büyük bölümünü geri verdikten sonra TSİ 07:40’ta yüzde 0,28 artıda, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ise düşüyor.

ABD’de Çarşamba günü gerçekleştirilen 10 yıllık tahvil ihalesine güçlü talep gelirken, getiriler düştü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2 baz puan düşüşle dünü yüzde 1,94’ten tamamladı.

2 ve 10 yıllık tahvil getiri farkı Ekim 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Petrol fiyatları yaklaşık $90 seviyesinde ralli molası verdi.

Altın ise ABD enflasyon verisine yönelik endişeler ve Ukrayna odaklı jeopolitik risklerle dün 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,14 düşüşle 1.173’e indi.

Tüm dikkatler ABD enflasyon verisine çevrildi

ABD Ocak ayı enflasyon verileri bugün TSİ 16:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine göre tüketici fiyat endeksinde aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 7,2 yükseliş açıklanması bekleniyor.

ABD’de yıllık tüketici enflasyonu aralık ayında yüzde 7 seviyesinde açıklanmıştı. Yıllık enflasyonun tahminlere paralel şekilde yüzde 7,2’ye yükselmesi halinde Şubat 1982’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşılmış olacak.

Gıda ve enerji hariç TÜFE artışı ise aylık yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 5,9 öngörülüyor.

Enflasyon verilerinin tahminleri aşması halinde piyasalar ABD Merkez Bankası Fed’den Mart ayında 50 baz puanlık agresif bir faiz artırımı fiyatlamaya başlayabilir. Ancak vadeli piyasalarda şu anda Mart ayı için 25 baz puanlık bir faiz artırımı fiyatlanıyor.

Franklin Templeton Fixed Income CIO’su Sonal Desai, piyasaların 2022’nin ikinci yarısı için biraz iyimser olduğunu ve enflasyonun keskin şekilde gerilemesini beklediğini belirtti. Desai, “Bana göre bu biraz fazla iyimser çünkü enflasyonu körükleyen faktörlerin büyük bir bölümü hala bizimle olacak. Fed de zaten eğrinin gerisinde kalmış durumda” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.