Küresel piyasalarda tahvil baskısı sürüyor

Küresel hisse senedi endeksleri, yükselen tahvil getirilerinin etkisiyle kayıplarını bugün de sürdürüyor. Perşembe günü sırasıyla yüzde 0,80 ve yüzde 0,51 gerileyen S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri yeni işlem gününün ilk bölümünde vadeli işlemlerde de ekside.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi haftanın son işlem gününün ilk bölümünde bir ara yüzde 4,27’ye kadar yükseldi ve 2008 finansal krizinden bu yana en yüksek seviyelerde işlem görmeyi sürdürüyor. Fed’in faiz kararlarına en hassas ABD 2 yıllık tahvil getirisi de 2007’den bu yana en yüksek seviyede.

Asya’da hem tahvil getirilerindeki yükseliş hem de Çin’e özgü endişelerle kayıplar yaşanıyor. Komünist Parti kongresinin devam ettiği Çin’de sıfır Kovid politikası çerçevesinde Xi’an kentinde bazı bölgelerin karantinaya alınması ve ABD’nin Çin’in ileri teknoloji bilgisayar sistemlere erişimini sınırlandırma girişimi haberiyle MSCI Asya Pasifik Endeksi aralıksız ikinci haftalık kaybına hazırlanıyor.

Dolar, tahvil getirileri ile birlikte güçleniyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 yükselişle 1.349 seviyesinde.

Ultra gevşek para politikası uygulanan Japonya’da enflasyon 8 yılın zirvesinde

Japonya’da tüketici enflasyonu eylül ayında, satış vergisine yapılan zammın fiyatlarda etkili olduğu 2014 yılı hariç tutulduğunda, 1991’den bu yana ilk kez yüzde 3’e yükseldi.

Bloomberg anketine göre ülkede Tüketici Fiyat Endeksi’nin eylülde yıllık yüzde 2,9 artış kaydettiği tahmin ediliyordu. Taze gıda hariç TÜFE’de yıllık artış, beklentilere paralel şekilde yüzde 3 oldu. BOJ’un enflasyon hedefi yüzde 2 seviyesinde bulunuyor. Veri, Japon yeninin dolar karşısında kritik seviyelere gerilediği; Japonya 10 yıllık tahvil getirisinin de Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) tolerans bandının üst sınırını zorladığı bir dönemde geldi.

Öyle ki bazı yatırımcılar, yükselişin, BOJ’un 10 yıllık tahvil getirisi hedeflemesinden geri adım atabileceğini savunmaya başladı. Ancak genel piyasa beklentisi BOJ’un gelecek haftaki toplantısında ultra gevşek para politikasından geri adım atmayacağı yönünde.

Bloomberg’in anketine katılan 49 ekonomistin tamamı tahvil getiri hedefleme programı ile varlık alımlarının 28 Ekim’de sona erecek iki günlük toplantıda sabit bırakılacağını öngördü.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 80’i, BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın nisan ayında görev süresi dolmadan önce enflasyon veya zayıf yen nedeniyle para politikasında değişikliğe gitmesini pek olası görmediğini vurguladı. Kuroda’nın, merkez bankasının dengeli enflasyon hedefine ulaşılması için ücretler çok daha fazla yükselmesi gerektiği ifadesini yinelemesi bekleniyor. Daha önceki açıklamalarında Kuroda, enflasyonda son dönemde yaşanan hızlanmanın, önümüzdeki yıl azalması beklenen enerji ithalatı gibi maliyet yönlü faktörlere dayandığını sıklıkla dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir