Küresel piyasalarda ‘Rusya’ya yaptırım’ fiyatlamaları

ABD’nin açıkladığı yaptırımların korkulduğu kadar sert olmaması küresel piyasaları destekliyor.

Salı günü yüzde 1’in üzerinde kayıplarla günü tamamlayan ABD hisse senedi endeksleri, bu sabah vadeli işlemlerde yükseliyor.

Asya’da Japon Nikkei 225 endeksi tatil nedeniyle işleme kapalı. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 artıda.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün bir ara 8 baz puana kadar düşüş kaydettikten sonra günü 1 baz puan artışla yüzde 1,94’ten tamamladı. Avustralya’nın 3 yıllık tahvil getirisi yaklaşık üç yılın zirvesine çıktı.

Brent petrolün varil fiyatı dün yaklaşık yüzde 4 artışla 99,50 dolara kadar yükseldikten sonra Biden’ın açıklamaları ve İran nükleer görüşmelerinde ilerleme sağlandığı haberleri sonrası kazançlarının bir kısmını geri vererek günü yüzde 1,52 yükselişle 96,84 dolardan tamamladı. Yükseliş bu sabah sınırlı da olsa sürüyor.

Güvenli liman altın da dün yüzde 0,40 düştükten sonra bu sabah 1.899,6 dolar seviyesinde, yatay.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.174,9 seviyesinde ve düne göre fazla değişim göstermedi. Dün yüzde 0,72 ile Tayland bahtının ardından dolara karşı en yüksek günlük değer kaybını yaşayan gelişmekte olan ülke para birimi olan Türk lirası bu sabah hafif artıda.

Yaptırımlar korkulan kadar sert olmadı

Biden’ın dün Rusya’ya yönelik olarak açıkladığı yaptırımlar, Rusya’nın fonlamaya erişimini çok ciddi şekilde etkileyecek kapsamda olmasa da önemli bir uyarı olarak değerlendirildi.

Biden, “Rusya’nın dış borçlanmasına yönelik de geniş yaptırımlar getiriyoruz. Bu da Rus hükümetinin Batılı finans kuruluşlarından artık para kazanamayacağı anlamına geliyor” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Dairesi’nin (OFAC) dün gece yayımladığı karara göre 1 Mart 2022’den itibaren yeni ihraç edilmiş tahvilleri ikincil piyasadan alınması yasaklandı.

Kısıtlamalar, Rusya Merkez Bankası, Rusya Federasyonu Varlık Fonu ve Rusya Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilecek tahvilleri kapsıyor.

Institute of International Finance (IIF) Başkan Vekili Clay Lowery, bu yaptırımların kısa vadede Rus ekonomisi üzerinde bir etkisinin olmayabileceğini ancak uzun vadede diğer Avrupa ülkelerinin adımları ile birleştiğinde büyümeyi olumsuz etkileyebilir” değerlendirmesini yaptı.

Brandywine Global Investment Management Portföy Yöneticisi Jack McIntyre da “Yaptırımlar mevcut Rus tahvillerini kapsamadığı sürece, biz ve piyasa iyi durumda oluruz. Çünkü gerekirse pozisyonumuzu kapatabilir ve üzerine ekleme yapabiliriz. Bunlar -dizayn olarak- çok sert yaptırımlar değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir