Küresel piyasalarda ralli sürecek mi?

PİYASALAR

Haftanın ilk işlem gününde ABD borsalarında yaşanan rallinin etkileri Asya piyasalarında yeni günde de devam ederken, ABD vadelilerinden gelen fiyatlamalar rallinin uzun soluklu olmayabileceğine işaret etti.

Asya’da başta Çin olmak üzere bazı piyasalar Ay takvimi yeni yıl tatili sebebiyle kapalı kalmaya devam ederken açık piyasalarda ralli gözleniyor. Teknoloji hisselerinin sürüklediği rallide Hong Kong Hang Seng ve Japon Nikkei 225 değer kazanıyor.

ABD’de ise Pazartesi günü S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri 2020’den bu yana en iyi iki günlük yükselişi kaydetti. Vadeliler ise rallinin bugün durabileceğine işaret ediyor. S&P 500 vadelileri yüzde 0,3, Nasdaq 100 vadelileri ise yüzde 0,2 geriliyor.

Fed üyelerinden gelen yumuşatıcı açıklamalarla birlikte dolar gelişen ülke para birimlerine karşı hafif ekside. Son 30 yılın en hızlı ocak ayı fiyat artışının yaşandığı petrol fiyatları bugün de hafif de olsa yükseliyor. ABD ham petrolü yüzde 0,2 yükselişle 88,36 dolardan alıcı buluyor. Petroldeki yükseliş Bloomberg Emtia Spot Endeksi’ni yeni bir rekora taşıdı. Tahvil cephesi ise sakin. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,78 seviyesinde.

  • ALTIN DOLARDAKİ YÜKSELİŞİN DURMASINDAN DESTEK BULDU

Fed üyelerinden yeni açıklamalar

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in “gerekirse” 50 baz puanlık faiz artışının masada olduğuna yönelik açıklamaları sonrası diğer Fed üyeleri yumuşatıcı mesajlar verdi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George beklenmedik ayarlamalarla ekonomiyi rahatsız etmemek gerektiğini belirtirken Fed’in bilinçli bir şekilde desteği çekeceğini söyledi.

Fed’in güvercin kanadından San Fransisco Fed Başkanı Mary Daly de faizlerin en erken martta yükseltilebileceğini dile getirirken Fed’in “eğrinin gerisinde kaldığı” yorumuna katılmadığını söyledi. Daly’ye göre ekonomik büyüme mali desteklerin de çekilmesiyle birlikte devam eden pandemi olmak üzere birçok risk faktörüyle karşı karşıya.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de sıkılaşmanın enflasyonun hızına bağlı olduğunu belirterek, faiz artırımlarının önceden belirlenmiş hızda gerçekleşmeyeceği tezini vurguladı.

Tartışma yaratan yorumlarına açıklık getiren Raphael Bostic de halen 2022’de üç faiz artışından yana olduğunu ve martta 50 baz puanlık faiz artışını beklemediğini dile getirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türk Lirasına dönüşüm hesaplarında TCMB’ye faiz yetkisi verildi.

Resmi Gazete’de Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi hakkında Tebliğ yayımlandı.

Tebliğ’de “Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkilidir.” denildi.

Altn hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesine ilişkin yayımlanan Tebliğ’de de Merkez Bankası’nın, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkili olduğu belirtildi.

Altın fiyatları doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı zayıflamasıyla toparlarken, altın yatırımcıları yükselen enflasyon ve düşük reel faize odaklandı.

Altın fiyatları dolar rallisinin küresel piyasalarda duraksaması ve yatırımcıların enflasyon endişelerine odaklanmasıyla toparladı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar/TL’nin 13,30 civarına gerilemesiyle düşüş kaydetti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonla mücadele etmek için Mart ayı başında faiz oranlarını artırabileceğini fakat sıkılaştırma konusunda agresif davranılmaması gerektiğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise haftasonu Financial Times’a verdiği bir röportajda ABD Merkez Bankası Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için politika faizini 50 baz puan artırabileceğini söylemişti.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta “Faizleri artırma ya da artırmama kararını Mart toplantısında vereceğiz. Faizi, Mart toplantısında artırma niyetindeyiz. Bunu yapmak için koşullar uygun, riskleri gözlemliyoruz” demişti.

Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta hızlı bir yükseliş kaydettikten sonra pazartesi günü yüzde 0,6 düşüş kaydederek kazançlarının önemli bir kısmını geri verdi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, şu an için altını baskılayacak en önemli faktörün reel faizler olduğunu fakat artan enflasyondaki yükselişin devam etmesini beklediklerini belirtti. “Altın için orta ve uzun vade görünüm yükselişe işaret ediyor” diyen Moya, kısa vadede Fed’in şahin duruşunun değerli metalin fiyatlarını baskılayacağını vurguladı.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen haftayı Ağustos ayından bu yana en kötü performansıyla kapattıktan sonra yeni haftaya da düşüşle başlamıştı. Fed’in daha agresif bir sıkılaşma döngüsü izleyebileceğine dair beklentilerle baskılanan değerli metal, dolar rallisinin durmasından destek bularak salı günü 1.798 dolara tırmandı.

Gram altın fiyatı

Gram altın Dolar/TL ’nin geçen hafta 13,45-13,65 arasında dalgalanmasına rağmen küresel altın fiyatlarındaki düşüşle gerilemişti. Yeni haftaya da küresel altın fiyatlarının etkisiyle başlayan gram altın, salı günü dolar kurunun 13,32’ye kadar gerilemesiyle 770 TL civarında işlem görüyor.

Bitcoin son günlerde istikrarlı bir yükselişle 38 bin 500 dolar seviyesine ulaşırken, kripto paranın 20 günlük hareketli ortalaması rekordan gerilediği trend çizgisiyle kesişti.

Bitcoin Ocak ayı ortasında gördüğü 32 bin dolar seviyelerinden kademeli bir şekilde toparlayarak 38 bin 500 dolara ulaşsa da, teknik göstergeler kripto paranın kuvvetli bir direnç ile karşı karşıya olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin’in 69 bin dolardan gerilemesiyle başlayan trend çizgisi ile Bitcoin’in 20 günlük hareketli ortalaması ile 39 bin dolar seviyesinde kesişti. Analistler ise en büyük piyasa değerine sahip kripto para olan Bitcoin’in bu seviyelerde konsolide olduğunu belirtiyor.

Goldman’dan kripto paralar için ‘sıkılaşma’ uyarısı

Goldman Sachs stratejistleri, Bitcoin’in yaygınlaşmasıyla geleneksel varlıklarla korelasyonunun arttığını ve bunun çeşitlendirme avantajını yok ettiğini belirtmişti.

Bitcoin’in makroekonomik dinamiklerden etkilendiğini belirten stratejistler, merkez bankalarının para politikalarının sıkılaştırmasının da kripto paraları etkileyeceğini söylemişti.

Bitcoin’in başabaş enflasyon oranı, petrol fiyatları ve teknoloji hisseleriyle pozitif bir korelasyon içerisinde bulunduğunu belirten stratejistler, en büyük piyasa değerine sahip kripto paranın reel faiz oranları ve ABD dolarıyla negatif bir korelasyon içerisinde bulunduğunu da vurgulamıştı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) politika faizini sabit bırakırken 194 milyar dolarlık tahvil alım programını da sonlandırdı.

Avustralya Merkez Bankası faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizi yüzde 0.10 düzeyinde sabit bırakırken 195 milyar dolarlık tahvil alımını da beklentilerle paralel olarak sonlandırdı. Bloomberg anketine katılan 17 ekonomistin 16’sının beklentisi faizin değişmemesi yönündeydi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, Banka,2022 yılı için büyüme beklentisini yüzde 4,25, 2023 yılı için ise yüzde 2,00 olarak belirledi.

RBA 2023 civarında enflasyonun yüzde 2.75 civarında olacağını öngördü.

Ülkede harcamaların omicron varyantı ile artan vaka sayılarında düşüş trendine girilmesiyle artacağı ve böylece de enflasyonun yüzde 3.25 civarında yükselmesinin beklendiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.