Küresel piyasalarda Fed günü

ABD Borsaları, enflasyonun hız kesmesinin Fed’in daha ılımlı bir politika izlemesini sağlayacağı beklentisiyle ve risk iştahının artmasıyla ocak ayını yükselişle tamamladı.

Ayın tamamında S&P 500 endeksi yüzde 6,2, Nasdaq 100 endeksi yüzde 10,6 oranında değer kazandı. Nasdaq 100 temmuzdan bu yana en iyi ayını geride bıraktı ve 2001’den bu yana yıla en güçlü başlangıcını kaydetti.

Endekslerde, Fed kararı öncesinde, salı günkü yükselişler de yüzde 1,5 civarında oldu. ABD’de açıklanan istihdam maliyet endeksinin 4. çeyrekte yüzde 1 ile beklentilerin altında artması endeksleri destekledi. Başka veriler ABD konut piyasasının soğumaya devam ettiğini, Tüketici Güveninin beklenmedik şekilde düştüğünü ortaya koydu. ABD vadeli endeksleri yeni işlem gününde ekside.

Düşüşte kapanışın ardından açıklanan Electronic Arts Inc. ve Snap Inc. bilançolarının hayal kırıklığı yaratması etkili oldu. Asya borsaları ise yatay ama artıda.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Salı günü 3 baz puan düştükten sonra bu sabah yüzde 3,51’de yatay. Ocak ayı boyunca yüzde 1,88 gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.223 seviyesinde, yatay.

Gözler Fed kararında

Fed yılın ilk faiz kararını TSİ 22:00’de açıklayacak.

Fed’in faizi 25 baz puan artışla yüzde 4,25-4,50 aralığından yüzde 4,50-4,75’e yükseltmesi bekleniyor.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın açıklaması ve soru-cevap seansı TSİ 22:30’da başlayacak. Geçen yıl faizi 4 kez 75 baz puan yükselten Fed, aralık ayında 50 baz puanlık bir sıkılaştırma adımı atmıştı. Beklentinin gerçekleşmesi halinde Fed, faiz artırım büyüklüklerini küçültmeye devam etmiş olacak.

Bu toplantıda Fed üyelerinin ekonomik tahminlerinin güncellenmesi beklenmezken, karar metni ile Powell’ın mesajlarında enflasyonla mücadelenin henüz sona ermediğinin vurgulanacağı tahmin ediliyor.

Morgan Stanley ABD Başekonomisti Ellen Zentner, “Piyasa ile kopukluğun yaşandığı nokta, hem şahin hem de güvercin Fed üyelerinin politika faizlerinin bir süre daha tepe noktada kalacağını tekrar tekrar söylemeleri” değerlendirmesini yaptı.

DoubleLine Capital LP CIO’su Jeffrey Gundlach da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Fed’in bu toplantıda, yılın kalan kısmında faiz indirebileceği söylemleri ile tahvil piyasasındaki fiyatlamaları geri püskürtmeye çalışacağını öngördü. Fed’in “devam eden artışların” uygun olduğu ifadesini karar metninden çıkarıp çıkarmayacağı da merak ediliyor.

Bank of America ABD Ekonomik Araştırma Direktörü Michael Gapen, “Bu ifadeyi yumuşatırsanız, muhtemelen nihai faiz oranınızın, aralık ayında öngörülen seviyenin altında olacağına ve bu seviyeye öncesine göre çok daha yakın olduğunuza dair bir sinyal göndermiş olursunuz. Bu mesajı vermek istediklerinden emin değilim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir