Küresel piyasalarda bilanço takibi sürüyor

Fed’in faiz artış hızında ılımlı davranacağı beklentisi ile küresel hisse senetleri bir kez daha yükseliyor.

MSCI ACWI Endeksi yükseliş serisini beşinci güne taşırken iki ay içinde en uzun yükseliş serisini yakaladı. ABD hisse vadelileri Meta’daki düşüşe rağmen pozitif açılışa işaret ediyor.

Nasdaq 100 vadelileri artıda işlem görüyor. Endeks teknoloji şirketleri öncülüğünde çarşamba gününü yüzde 2 ekside kapamıştı.

Çin’de Şi Jinping’in iktidarını sağlamlaştırması sonrası Hong Kong hisselerinde yaşanan kayıp telafi edilmeye devam ediliyor. Hong Kong Hang Seng teknoloji şirketleri öncülüğünde yüzde 1’i aşan primle Asya Pasifik’te olumlu ayrışıyor.

ABD PMI ve konut satış verilerinin ekonomik soğumaya işaret etmesi ve Kanada Merkez Bankası’nın beklenti altı faiz artışı sonrası yatırımcılar Fed’in de yumuşayabileceği beklentisiyle tahvil getirilerini düşürüyor.

ABD 10 yıllık getirisi yüzde 4 civarında dengelendi. 10 yıllıkta iki günlük düşüş 20 baz puanı buldu. Dolar iki günlük kaybın ardından bugün hafif yükseliyor.

‘Meta’l fırtına

Facebook, Whatsapp ve Instagram gibi büyük sosyal medya platformlarını bünyesinde barından Meta Platforms açıkladığı kar tahmini sonrası hisselerinde büyük düşüş yaşadı.

Meta zayıf reklam pazarı ve ekonomik yavaşlama sebebi ile yılın son çeyreğinde 30-32,5 milyar dolar diliminde bir hasılat beklediğini açıkladı. Bu beklenti, analist tahmin yelpazesinde düşük seviyelere tekabül ediyor.

Tahmin sonrası hisseler vadeli piyasada yüzde 12 gerilerken şirket hisselerinin yıllık kaybını da yüzde 55’e taşıdı. Gelirinin büyük çoğunluğunu reklamdan elde eden Meta ekonomik belirsizlik ve Apple’ın sosyal medya reklamlarının etkinliğini kısıtlayıcı hamleleriyle ivme kaybetmeye başlamıştı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in sanal platform Metaverse vizyonu da harcamalarda artışa yol açmıştı. Şirket 2022’de 85-87 milyar dolar civarında beklediği bu harcamaların 2023’te artarak 96-101 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

Metaverse kumarından emin gözüken Zuckerberg “Gelirimiz üzerinde kısa vadeli baskılar olsa da temeller güçlü bir gelir büyümesine döneceğimizi gösteriyor” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir