Küresel piyasalarda bilanço karamsarlığı

ABD’de vadeli hisse senedi endeksleri, Salı günü teknoloji şirketlerinin açıkladığı zayıf bilançoların ardından bu sabah düşüyor.

Spot işlemlerde ABD’de işlem gören Çin hisselerini izleyen endeks önceki günkü sert düşüşün ardından Salı günü yüzde 5’e yakın yükseliş kaydetmişti. Bu yükseliş bu sabah Asya işlemlerine de yansıdı.

Bloomberg Dolar Endeksi Salı günü yüzde 0,81 düşüş kaydettikten sonra bu sabah yatay seyrediyor. Sterlin ise İngiltere Başbakanı Sunak’ın mali plan açıklamasını ertelemek istediği haberi ile zayıf.

Salı günü 14 baz puan düşen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah sınırlı da olsa kayıplarını sürdürüyor ve yüzde 4,0878 seviyesinde işlem görüyor.

Avustralya tahvil getirileri, beklentileri aşan enflasyon verisi sonrası tırmandı. Petrol fiyatları bu sabah gerilerken, altının onsu artıda.

Teknoloji bilançoları piyasalarda hayal kırıklığı yarattı

ABD’de Salı günü açıklanan Ekim Tüketici Güveni verisi, beklentilerin üzerinde gerileyerek üç ayın en düşük seviyesine indi. Ülkede 20 büyük şehirdeki konut fiyatlarını ölçen S&P CoreLogic Case-Shiller endeksi de Ağustos’ta aylık yüzde 1,3’le Mart 2009’dan bu yana en yüksek düşüşünü kaydetti.

Veriler, yükselen enflasyonun tüketicilerin üzerinde etkisini göstermeye başladığı sinyalini verirken, benzer bir tablo ülkedeki teknoloji şirketlerinin açıkladığı bilançolarda ortaya çıktı.

ABD Borsalarında işlem gören teknoloji hisseleri, sektörün önde gelen isimlerinden gelen ve hayal kırıklığı yaratan bilançoların etkisiyle kapanışın ardından, vadeli işlemlerde düşüş kaydetti. Üçüncü çeyrekte hasılatının 69,1 milyar dolarla 70,8 milyar dolar seviyesindeki Bloomberg anket tahmininin altında kaldığını duyuran Google’ın sahibi Alphabet’in hissesi vadeli işlemlerde yüzde 7’yi aşan gerileme kaydetti. Google reklam gelirleri de 54,5 milyar dolar ile tahminlerin altında kaldı.

Öte yandan yazılım devi Microsoft dolardaki yükseliş, kişisel bilgisayar satışlarındaki azalış ve zayıflayan ekonominin etkisiyle son 5 yılın en düşük satış büyümesini açıkladı. Şirket ayrıca bulut bilişim sistemi Azure’un satışlarının gelecek çeyrekte, mevcut çeyreğe göre 5 yüzde puan düşeceğini öngördü. Bu karamsar tablo ile Microsoft hisseleri vadeli işlemlerde yüzde 8,1 düştü.

Ürettiği çipler beyaz eşyadan füzelere çok sayıda sektörde kullanılan, yarı iletken sektörünün önemli şirketlerinden Texas Instruments da dördüncü çeyrek hasılatının 4,4-4,8 milyar dolar arasında olacağını öngördü. Bu, Bloomberg anketindeki ortalama 4,93 milyar dolarlık tahminin altında kalınca şirketin hissesi vadeli işlemlerde yüzde 6,1 geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir