Küresel bilgisayar piyasasında rekor gerileme

SEKTÖR HABERLERİ

Küresel bilgisayar pazarı, ekonomik belirsizlik ve stok fazlalığının sevkiyatlar üzerindeki olumsuz etkileriyle 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 19,5 geriledi. Veriler ABD’nin Çin’e teknoloji ihracatına yeni yaptırımlar getirdiği dönemde geldi.

Küresel bilgisayar pazarı, ekonomik belirsizlik ve üst üste dördüncü çeyrekte satılamayan stok fazlalığının sevkiyatları sekteye uğratması sonrası kaydedilen en sert düşüşünü gördü.

Araştırma firması Gartner’a göre, masaüstü ve dizüstü bilgisayar sevkiyatları, 2022’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre küresel çapta yüzde 19,5 geriledi. Veriler bir başka araştırma firması Canalys’in yayımladığı çift haneli rakamlarla benzerlik gösterirken Gartner’ın yirmi yıldan fazla süredir takip ettiği piyasada yaşanan en büyük düşüş olma özelliği taşıyor.

Kötümser bilgisayar rakamları, ABD’nin geçtiğimiz hafta Çin’e çip ve teknoloji ihracatı için getirdiği çok sayıda kısıtlamayı inceleyen küresel teknoloji endüstrisinde yaşanan karışıklık dönemiyle aynı zamana denk geliyor. Dünyanın önde gelen çip üreticisi TSMC piyasanın genişletilmiş yaptırımlara tepki vermesiyle Salı günü şimdiye kadarki en büyük düşüşünü yaşadı.

Pandemi kaynaklı talepin yeri doldurulamazsa yavaşlama yaşanacak

Bilgisayar satıcıları ve Advanced Micro Devices gibi büyük tedarikçiler, daha önce pandemiyle yoğunlaşan uzaktan çalışma ve çevrimiçi eğitimin yarattığı talebin yerini alacak yeni bir büyüme ihtiyacını vurgulayarak bu yıl pazarda yavaşlama yaşanacağı konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Canalys’e göre nakliye hacmi, pandemi öncesi seviyelerle karşılaştırılabilir olmaya devam etse ve güçlü istihdam rakamları olumlu ticari talebe işaret etse de, ekonomik dalgalanmaların hem iş hem de kişisel kullanım için bilgisayara teknolojileri sektörünü etkilemesi muhtemel görünüyor.

PC satıcıları ve Advanced Micro Devices Inc. gibi büyük tedarikçiler, pandemi hafifledikçe uzaktan çalışma ve çevrimiçi öğrenmeden gelen talebin yerini alacak yeni büyüme ihtiyacını vurgulayarak bu yıl pazardaki yavaşlama konusunda zaten uyarmıştı.

Ekonomik dalgalanmaların BT harcamalarını etkilemesi muhtemel

Nakliye hacmi, pandemi öncesi seviyelerle karşılaştırılabilir olmaya devam etse ve güçlü işe alım rakamları, olumlu ticari talebe işaret etse de, Canalys’e göre, ekonomik dalgalanmaların hem iş hem de kişisel kullanım için BT harcamalarını önümüzdeki yıl etkilemesi muhtemel.

Şirket 2022/3.Ç sevkiyatları 2022/3.Ç Pazar payı (%) Büyüme (%)
Lenovo 17,1 milyon 25,2 -15,3
HP 12,7 milyon 18,7 -27,9
Dell 12 milyon 17,7 -21,1
Apple 5,8 milyon 8,5 -15,6
Asus 5,6 milyon 8,2 -7,5
Acer 4,5 milyon 6,6 -25,6

“Tüm segmentlerde talepteki hızlı bozulma, yalnızca satıcılar için değil tedarik zincirindeki paydaşlar için de endişe verici bir duruma işaret ediyor” diyen Canalys Kıdemli Analisti Ishan Dutt, “Intel ve AMD, bilgisayar ayağında işlerinde zayıflık kaynaklı rüzgarlarla karşı karşıya kalırken mikroçiplerden hafızaya kadar daha küçük bileşen imalatçıları üretimi kesiyor ve gelir tahminlerini düşürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dutt, pazarın 2023’ün ikinci yarısında toparlanmasının muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

Gartner’a göre Lenovo Group’un sevkiyatları yaklaşık yüzde 15 düşmesine rağmen üçüncü çeyrekte en iyi küresel bilgisayar üreticisi olarak kaldı. İlk beş satış firması arasında olan HP ise yüzde 28’lik bir düşüşle üçüncü çeyrekte en büyük düşüşü yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir