Kur korumalı sistemde stopaj avantajı

Kur korumalı sistemde stopaj avantajından yararlanacak kesim genişledi. Tüzel kişilere ait olanlar ile YUVAM yani kur korumalı sistemden yararlanabilecek olacak yurt dışındaki Türk vatandaşları da dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilen hesaplardan elde edilen gelirlerde stopaj sıfırlandı.

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. YUVAM hesapları kapsamında döviz birikimlerini ülkemizde değerlendirmek isteyen yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının kur korumalı sistem kapsamında Türk lirası cinsinden vadeli hesaplara dönüştürdükleri hesaplardan elde edecekleri gelirlerde yüzde sıfırlık stopaj teşvikinden yararlanabilecek. Döviz ve altın birikimleri olan tüzel kişiler de aynı imkandan yararlanacak.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararla döviz ve altın hesaplarının Türk lirası cinsinden vadeli hesaplara dönüştürülmesi durumunda, faiz gelirlerinde stopaj oranı yüzde 0 olarak belirlenmişti. Merkez Bankası tarafından sonrasında yapılan düzenlemelerde ise tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla mevcut olan döviz ve altın hesapları ile YUVAM sistemi kapsamında ilerleyen dönemlerde bankalarda açılacak döviz hesapları için de kur korumalı mevduat sisteminden yararlanabilecekleri duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir