Kriz kahini Roubini’den “karma kriz” beklentisi

Bir podcast yayınında konuşan Nouriel Roubini küresel Merkez Bankalarının enflasyonu dizginlemek için attığı adımlarla dünyanın ‘stagflasyon kapanı’na sıkışacağını belirtti.

“Bu sadece başlangıç” diyen Roubini “Gerçek acıyı sonra göreceğiz. Büyük küresel finans kurumlarının çatırdadığını göreceğiz. Yeni bir Lehman etkisi olabilir. Birçok ekonomide resesyon ve finans piyasalarında şoklar göreceğiz.” diye konuştu.

Negatif arz şokları nedeniyle enflasyonun hızlıca düşmeyeceğini belirten Roubini sonunda 1970’li yıllar ve Küresel Finansal Kriz karışımı bir döneme girileceğini öngördü. Roubini “1970’li yıllarda olduğu gibi enflasyonun yükseldiği, negatif büyüme olduğu bir stagflasyon dönemine gireceğiz. Ancak bu, o dönemdekinden bile kötü olacak. Büyük staglasyonist borç krizi bekliyorum” şeklinde konuştu.

Roubini pandeminin olumsuz etkilerinin yanı sıra Ukrayna’daki savaş, Çin’de devam eden sıkıntılar, yaşlanan nüfus, iklim değişikliği gibi risklere de dikkat çekti.

Dünyanın sosyal ve siyasi baskılarla çevrili bir bombanın üzerinde oturduğunu kaydeden Roubini “Ve ekonomik, finansal ve jeopolitik kriz bu durumu çok daha kötüleştirecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir