Kripto piyasasının gündemindeki sabitkoin çakıldı

Kripto para piyasalarında sabitkoinlere yönelik endişe, TerraUSD’nin sert düşüşüyle canlandı.

TerraUSD’nin değeri 35 sente kadar geriledi.

Sabitkoinde yaşanan düşüşle birlikte piyasada hacimler de endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

En büyük kripto Borsalarından Coinbase, ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre toplam işlem hacminde düşüş yaşanacağı tahmininde bulundu.

Şirketin hisseleri ilk çeyrekte 1,17 milyar dolar hasılat ile beklentilerin altında kalması sonucu %16 geriledi. Hacimlerin düşüşünde Bitcoin’de yaşanan sert fiyat gerilemesi etkili oluyor.

Bitcoin’de Kasım zirvelerinden yüzde 50 kayıp yaşanması sonucu özellikle bireysel yatırımcıların beklemeye geçtiği görülüyor.

Oppenheimer & Co. Inc. Analisti Owen Lau’ya göre makroekonomik koşullarda sıkılaşma temasının hakim olması önümüzdeki dönemde kripto hacminin zayıf kalmasına yol açabilir.

Gökhan Şen Salı günü Sabah Raporu programında kripto varlık piyasasında çok konuşulan sabitkoin UST’deki düşüşü değerlendirmişti.

Şen, şunları ifade etti:

Bu varlıklar çok likit varlıklar ve bu paralarla diğer varlıkları takas edebiliyorsun. Bu Terra’nın da kendi kullandığı bir parası var ismi “Luna”, diyelim ki Luna 50 ise 50 Luna eşittir 1 Terra, Terra eşittir dolar. Burada 1’in kırılmasını beklemezsin. Burada kripto para bilmek yeterli olmaz finans bilmek lazım. Stres arttığı zaman ben bu tarafta faiz yükseltirim, sen faiz yüksek olduğu için paranı takasa geçersin.

Benim de zaten elimde likit varlıklar olduğunda ben de elimdekini bozarak pariteyi sağlarım ama faiz piyasa tarafından kabul ediliyorsa ben yüzde 20 dolar faizi veriyorum gelin benim Lunamı alın dediğinde alınmıyorsa senin elinde gerçekten likit varlığın yokmuş demektir.

Bu çok ciddi bir fonlama stresi demek piyasadaki ağır baskının sebeplerinden birisi bu daha da kötüye gidebilir çünkü sıkılaşmaya yeni başladı. Daha 75 baz puan arttırdı 1’e çekti 2 tane daha yapacak likidite daha da kuruyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir