Kremlin'den petrol fiyatı yorumu: OPEC hamlesi 'Amerikalıların yarattığı kaosu' dengeler

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dmitri Peskov, OPEC ve müttefikleri tarafından bu hafta başlarında alınan petrol üretimini kısma kararının “sağduyu için bir zafer” olduğunu söyledi.

“Bunun bizim için bir tür zafer olduğunu söyleme eğiliminde değilim. Hayır. Bu sağduyu için bir zaferdir ” diyen Peskov, Washington’un petrol piyasası hakkındaki kararlarını zorlamaya ve küresel enerji piyasasını istikrarsızlaştırma pahasına bile fiyatları manipüle etmeye çalıştığını kaydetti. Peskov, kendi rezervlerinden yararlanarak ve AB’yi en son yaptırım paketinde bir petrol fiyatı üst sınırı getirme konusunda etkileyerek zaten kısmen başarılı olduğunu belirtti. Ancak sözcüye göre OPEC+ bu tür önlemleri dengeleyebilir.

“Ülkemiz de dahil olmak üzere OPEC+ içinde sorumlu bir pozisyon alan ülkelerin dengeli, düşünceli ve planlı çalışmalarıyla [bu eylemlere] karşılık verilmesi çok iyi. Bu, en azından Amerikalıların yarattığı kaosu biraz dengeliyor” dedi.

Meta ve WhatsApp, ‘veri paylaşma zorunluluğu’ soruşturmasında savunma yapacak

OPEC+ geçen hafta başında, grubu oluşturan ülkelerin Kasım ayından itibaren petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltacağını duyurmuştu. Kesintiler, Ağustos 2022’den itibaren OPEC+ anlaşması kapsamındaki kotalara göre dağıtılacak. Üretimin kısılmasının amacı, talepteki mevsimsel düşüş öncesinde ve küresel durgunluk korkuları arasında küresel petrol piyasasını istikrara kavuşturmaktı.

Bu arada, Rusya’nın, yeni yaptırımlar nedeniyle üretimini OPEC+ tarafından öngörülen miktardan daha fazla azaltabileceği belirtiliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, OPEC+ kararıyla ilgili hayal kırıklığını dile getirirken, ABD Hazine başkanı Janet Yellen, hareketi “yararsız ve akılsızca” olarak nitelendirmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir