“KKM’deki son düzenlemeye örtük faiz artışı diyebiliriz”

HABERLER

Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. İbrahım Ünalmış kur korumalı mevduatlardaki (KKM) faiz sınırının kaldırılmasıyla ilgili olarak “Buna ‘örtük faiz artışı’ diyebiliriz. KKM’ye talep artacaktır” yorumunu yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. İbrahım Ünalmış KKM’de faiz üst sınırının kaldırılmasının ‘örtük faiz artışı’ olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Ünalmış, yapılan yeni düzenlemenin seçim öncesi kurun durulması için yapıldığını belirtti.

Ünalmış, “Son düzenlemeye örtük bir faiz artışı diyebiliriz. Piyasada seçim öncesinde oluşabilecek Döviz talebine karşı, tasarruf sahibini mümkün olduğu kadar TL’de tutmak için yapıldığını düşünüyorum. Bunun arkasında başka bir sebep göremiyorum. Bir taraftan geleneksel 32 günlük mevduatımız var diyelim diğer tarafta da KKM var. Bunların faizleri birbirlerine çok yakın hale geldi. Haliyle KKM’nin ekstra bir faydası var, kur riskine karşı TL’nin değer kaybına karşı bizi koruyan bir yapısı var. Dolayısıyla ikisi birbirine ikame olmaktan çıkmış bir vaziyet aldı, buraya talep artacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir