Kefalet sigortası prim üretiminde ciddi artış

Kredi mevzuatında yapılan değişikler kefalet sigortalarına olan talebi artırdı. Bloomberg HT’de yayınlanan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, kefalet sigortalarında ilk sekiz ayda ciddi bir artış izlendi. Geçen yılın ilk sekiz ayında 46 milyon lira olan doğrudan kefalet sigortası primi bu yılın aynı döneminde 55 milyon liraya yaklaşırken dolaylı kefaletteki prim üretimi de 15 milyon liradan 28 milyon lira liraya çıktı. Toplam kefalet sigortalarındaki prim üretimi ise 114 milyon liradan 177 milyon liraya yükseldi.

Söz konusu artışta, banka teminat mektubuna alternatif olarak kullanılabilen kefalet sigortalarının bilinirliiğinin artmasının yanı sıra bankaların teminat taleplerinde, emniyet marjlarını artırması ve kredi mevzuatında yapılan değişikliklerin etkili olması rol oynadı.

Ticari alacakta destek kararı

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemine Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Reasürans Desteğine Dair Cumhurbaşkanı Kararı, 8 Ekim 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin üzerinde kalan ve teminat verilen riskin yüzde 50’lik kısmını oluşturan pay için yüzde 75 ve üzeri, teminat verilen riskin kalan yüzde 50’lik kısmını oluşturan pay için yüzde 110 ve üzeri için reasürans desteği devlet tarafından taahhüt edildi.

Neova Katılım Sigorta’nın Kasım 2021’de “Avrupa’da ilk kez dijital katılım sigortacılık hizmeti” vermek üzere Almanya’da kurduğu Neova Techafull GmbH, kuruluşundan kısa bir süre sonra ilk poliçesini kesti.

Ray Sigorta’nın kasko ve konut sigortası sahipleriyle gerçekleştirdiği ‘Sigorta seçimleri’ araştırması, seçim aşamasında öne çıkan kriterlerin doğru kapsam ve geniş teminatlar olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarıyla ilgili bir değerlendirme yapan Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, sonuçların sigorta bilinirliği açısından oldukça umut verici olduğunu söyledi. Erdoğan, “Katılımcıların yüzde 34’ü yeni bir sigorta ürünü alırken doğru kapsam ve geniş teminatlara baktığını belirtti. Bir diğer kriter ise sigorta şirketlerinin güvenilirliği oldu. Anketimizi cevaplayan sigortalıların yüzde 32’si firmanın güvenilirliğini göz önüne aldıklarını söyledi” dedi.

BES’te fon büyüklüğü 322 milyar lirayı aştı

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM)’nin açıkladığı 30 Eylül 2022 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 628 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü ise 322,2 milyar lira oldu. Katılımcı sayısının 6 milyon 571 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 25,8 olarak kayıtlara geçti. Böylelikle BES’te OKS dahil toplam katılımcı sayısı 14 milyon 200 binin üstüne gelirken, toplam fon büyüklüğü de OKS ve Devlet katkısı dahil olmak üzere 348 milyar TL’yi aştı. Söz konusu tarih itibariyle 18 yaş altında sözleşme sayısı ise 496 bini aşarken, bu yaş grubunun toplam fon büyüklüğü devlet katkısı dahil 1.8 milyar TL’nin üstüne geldi.

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Bireysel emeklilikte uygulanacak en doğru strateji sistemde uzun süreli kaldığınızın farkında olup bunu uzun vadeli yönetmek. Uzun tasarruf planlamasının yanı sıra, son dönemde emeklilik fonlarının devlet katkısının da desteğiyle birlikte enflasyonun üzerinde bir kazanç performansı sergileyebildiğini gördük. Dolayısıyla, BES aslında düşük riskli ve yüksek kazançlı birikim fırsatı sunuyor” dedi.

Katar’a gidecekler için sağlık sigortası zorunlu

Katar’a giriş yapan turistler için sağlık sigortası zorunlu oldu. Ziyaretçiler için sağlık sigortası primlerini belirleyen Sağlık Bakanlığı’nın daha önceki bir yönergesini takip eden sağlık sigortası için ziyaretçilerin 3 Ekim’den itibaren ayda 50 QAR (13,73 dolar) ödemesi gerekiyor.

PwC Küresel Sigorta Lideri Jim Bichard, enflasyonist zorlukların yakın gelecekte sigorta ve reasürans ortamına “kesinlikle hükmedebileceği” konusunda uyardı.

Reasürör Swiss Re’deki analistler, Paris Anlaşması ve 2050 net sıfır hedeflerini karşılamak için küresel olarak enerji, ulaşım, binalar ve sanayi sektörlerinde 270 trilyon doların üzerinde iklim yatırımına ihtiyaç duyulacağı konusunda uyardılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir