Kanun teklifi sunuldu! Cep telefonu IMEI’lerinde yeni dönem

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, yıllardır yaptıkları uyarıların dikkate alındığını belirterek, “Burada vatandaş da mağdur olmayacak. Kanun taslağında vatandaşın hattının kapanması durumunda açtırma hakkı da olacak. Bir mağduriyet yaşanmayacak. Aksine şu anda mağduriyet var. İsteği dışında telefonlarının IMEI’leri kopyalananlar zor durumda kalıyor” dedi.

3.5 MİLYON KAYIT DIŞI

Klonlama nedeniyle oluşan kayıt dışılığın sektörde oranının yüzde 35’lere geldiğini aktaran Turnacı, “Pazar 10 milyon adet civarında, yılı 11 milyon adetle kapatacak. Ama buna artı olarak 3.5 milyon kayıt dışı getirilen cihaz var. Telefonda bavul ticareti arttı. Bu hem vatandaşı hem vergisini veren şirketleri mağdur ediyor. Ayrıca vergi kaybına neden oluyor. Bu kanunun çıkıyor olmasından dolayı memnunuz” diye konuştu.

TÜKETİCİ İKİCİ EL SATIŞA YÖNLENDİ: 3 SORGULAMAYA DİKKAT!

Öte yandan sıfır telefon fiyatlarındaki artış, tüketiciyi ikinci el satışa yöneltti. İşin uzmanı ise ikinci el telefonlarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususun, IMEI numarasının sorgulamasında telefonun kayıtlı olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Merkez Bankası’nda kritik gün: Faiz kararı ne olacak? İşte son durum…

Pandemiye bağlı olarak tedarik sorunu nedeniyle sıfır cep telefonu fiyatları cep yakarken, ikinci el telefonlara ilgi arttı. Vatandaşın ikinci el telefon alırken dikkat etmesi gereken hususlara değinen esnaf Seyfettin Ballı, 10 yıla aşkın telefon satışı yaptığını belirterek, ikinci el telefon alırken müşteriyle karşılıklı güven duyulması gerektiğini söyledi. Ballı, “İkinci el telefon aldığımızda mutlaka telefonun kutu, fatura ve aksesuarlarının tam olmasına dikkat ediyoruz. Özellikle IMEI numarasının sorgulamasını yapıyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kendi sisteminden telefonun geçmişini sorguluyoruz. Herhangi kayıp ve çalıntı ihtimali olduğu zaman kesinlikle telefonu almıyoruz. Mümkünse emniyete ‘bu cihaz kayıp’ diye bildirimde bulunuyoruz” dedi.

“İKİNCİ EL TELEFON ALIRKEN 3 SORGULAMA ÖNEMLİ”

İkinci el telefon alırken 3 sorgulamanın önemli olduğunun altını çizen Ballı, “Müşteriler 2’nci el telefon alışverişi yaptığında mutlaka güvendiği şahıslardan alsınlar. Kesinlikle telefonun kutusundaki IMEI ile faturadaki IMEI’nin eşleştiğine dikkat etmeli. Aynı zamanda telefondan IMEI sorgulamasını da yapmalıdırlar. Bu üç parçanın birbiriyle uyumlu olması gerek. Bir diğer konu da telefon kasasının, ekranının sağlamlığına dikkat etmeli” diye uyardı.

“GEREĞİNDEN FAZLA GÜÇ PATLAMAYA SEBEBİYET VERİYOR”

Öte yandan, son günlerde telefon bataryalarının patlamasına neden olan unsurlara değinen Ballı, “Telefon bataryalarında son zamanlarda sıcaklıkların etkisiyle patlamalar meydana geliyor. Fiziksel olarak batarya şişmiş ve bariz görünüyorsa, direkt onarım yapıp o şekilde müşteriye sunuyoruz. Batarya patlamaları genelde telefonun şarjda sıklıkla kullanılması sonucu meydana geliyor. Kullanıcılar bataryalarda şişkinlik hissettikleri an telefonu şarjdan çekmeli. Batarya eğer telefondan ayrılıyor ise ayırtıp o şekilde teknik servise başvurmalı. Orijinal olmayan şarj makinesi ve bataryalar, telefona gereğinden fazla güç uygulanması gibi eylemler, bataryanın şişmesine sebebiyet veriyor. Bu tür uygulamaların sonucunda batarya patlaması meydana geliyor” İfadelerinde bulundu.

Milliyet / Hanife Baş 

PİYASALARDAKİ SON DAKİKA GELİŞMELERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: CNN TÜRK FİNANS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir