Kamu işçisine zam pazarlığında sona doğru

08.05.2023 00:44 Son Güncelleme:

700 bin kamu işçisinin zam pazarlığında gözler 9 Mayıs’a çevrildi. İşçilerin zam oranı salı günü netleşecek. Haberi, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözlerle duyurdu. “Şu anda bakanımızın sendikalarla yaptığı görüşmelerin neticesini salı günü inşallah kamuoyuna açıklayacağım. Bunu açıklayarak inanıyorum ki işçilerimiz önümüzdeki döneme çok daha farklı girecek.”

Salı günü hükümet ile sendikalar dördüncü kez bir araya gelecek. Ve cumhurbaşkanının açıkladığına göre bu nihai görüşme olacak. Şimdi sonucun, zam oranlarının ne olacağı o görüşmeden nasıl bir tablo çıkacağı merak ediliyor.

Kamuda çalışan 700 bin işçi için, işçi kesimi 15 bin lira taban aylık, yüzde 45 zam ve yüzde 15 de refah payı talep ediyor. Hükümetin son teklifi ise 12 bin lira taban aylık ve yüzde 40 zam oldu.

Süreç, karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 bin işçiyi ilgilendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir