Kamu işçilerine zam oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’da!

09.05.2023 09:32 Son Güncelleme:

Kamu işçi zammı 2023 son dakika gelişmeleri binlerce kişinin gündeminde yer alıyor. Bir süredir TÜRK-İŞ ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen görüşmelerde sona gelindi. 700 bini aşkın işçinin merakla beklediği kamu işçisi toplu sözleşme zammı hakkında açıklama yapan Bakan Bilgin rakamın bugün açıklanacağını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında yaptığı açıklamada “İşçilerimiz müsterih olsun, emekçileri enflasyona karşı bugüne kadar hep korumaya çalıştık. Rakamı yarın(9 Mayıs) paylaşacağız.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu işçileri zam oranıyla ilgili olarak; “Memurlarımızın maaşına Temmuz’da sadece enflasyon farkı eklemekle kalmayıp refah payı artışı da yapacağız. Kamu işçileri için zammını da salı günü açıklayacağız.” cümlelerine yer verdi.

KAMU İŞÇİLERİNE ZAM ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün saat 11.30’da Beştepe’de kamu işçilerine verilecek zammı açıklayacak.

KAMU İŞÇİSİ 2023 ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Hükümet son olarak 12 bin lira taban ücret ve yüzde 40 zam teklif etmişti. Bunu yeterli bulmayan işçi tarafı teklifin iyileştirilmesini istemiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile toplantı gerçekleştirilmişti. İşçi kesiminin beklentisi ise 15 bin lira taban ücret ve yüzde 45 zam.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’ne ilişkin son yaptığı açıklamada, “Biz 15 bin TL teklif ettik, onlar 12 bin TL. Seçimden önce bitirmek istiyoruz ama istediğimiz şekilde bitsin istiyoruz. Arzu etmediğimiz bir rakam olursa biz bu işin içinde olamayız” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir