Kaç milyon sigortalı EYT kapsamında olacak?

03.10.2022 09:37

Haber Kaynağı: Posta Gazetesi

Konu daha sonra Meclis’e gelecek ve yasalaşacak. Süreç hızla ilerlerken düzenlemenin nasıl olacağı ve kimlerin kapsayacağı da merak konusu. Bu konuda AK Parti’den ilk kez rakamın da telaffuz edildiği bir açıklama geldi.

EMEKLİLİK YOLU AÇILACAK

Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, “Bu düzenleme yapıldıktan sonra ilk etapta emekli olacak kişi sayısı 1 milyonun üzerinde. Dosya bazlı yaklaşık 12.5 milyon emeklimiz var. İlk etapta 1.5 milyona yakın kişinin emekli olacağı, sonra da sisteme girişin devam edeceği bir düzenleme olacak” diye konuştu.

ESKİ ŞARTLAR VARKEN…

Yaklaşık 4.5 milyon vatandaşın düzenleme kapsamında olduğuna işaret eden Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

Gözler TÜİK’te! Eylül ayı enflasyonu açıklanıyor

“Eski şartlar varken farklı bir kural uygulaması sebebiyle o hakları kullanamamış ise bunların tamamı emeklilikte yaşa takılan olarak yapılacak düzenlemelerden faydalanmış olacak. Hepsi bir anda olmayacak. Tabii detaylar için en doğru ağız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, benim de hocam olan sayın Vedat Bilgin olacak.”

ASGARİ ÜCRETTE GÜÇLÜ ARTIŞ

Jülide Sarıeroğlu, asgari ücretle ilgili ise şunları söyledi:

“Asgari ücret artışı, tüm çalışma hayatındaki ücret skalasını etkileyen bir düzenleme. Bütün iş yerlerimiz ücret güncellemesi yapıyorlar. Sosyal yardımlar, yaşlı aylıkları, emekli aylıkları olduğu için çok geniş kitleleri etkiliyor. Güçlü bir artışla yeni seneye girmeyi düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir