Japonya/Kuroda: Kura müdahale yerindeydi

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, ilkbaharda sonra erecek görev süresi sonrası için politika seçeneklerini kısıtlamaya çalışmak gibi bir niyetinin kesinlikle olmadığını söyledi.

Parlamentoda soruları yanıtlayan BOJ Başkanı, politikayı görev süresinin biteceği süre ötesinde bağlamaya çalışmanın hiçbir mantığı olmadığını söyledi. Para politikalarının döviz kurlarını hedeflemediğini belirten Kuroda, hükümetin piyasalara son müdahalesinin son derece yerinde olduğunu kaydetti.

Para politikasının başındaki isim Japonya ekonomisi için belirsizliklerin son derece yüksek olduğunu ve parasal genişlemenin ekonomiyi desteklediğini vurguladı. Bununla birlikte son toplantıda yapılan görüşmelerin ardından parasal genişlemeyi sürdürme kararı alındı.

Japonya’nın 10 yıllık tahvil getirisi Fed’in daha fazla büyük faiz artışı yapacağına dair beklentilerle 0,5 baz puan yüzde 0,255’e ulaşarak Merkez Bankası’nın hedef aralığının üst limitini aşmıştı. BOJ’nin üst limitinin aşılmasıyla bankanın tahvil alımına teşvik edebileceği değerlendiriliyor.

BOJ son dönemde üst sınırı korumak için her gün sınırsız sabit faizli tahvil alım operasyonu gerçekleştirmişti. 10 yıllık tahvil getirilerinin üst sınırın üzerinde kalması durumunda bunun merkez bankasının getiri eğrisi kontrol politikasını değiştirmek zorunda bırakabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir