İstanbul 4 bin havalimanı ve havayolu işletmecisini ağırlayacak

HANDE BERKTAN

Dünya havalimanları, havayolları ve turizm profesyonellerinin bir araya geldiği zirve, Routes World 2023, 15 ile 17 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak. İGA İstanbul Havalimanı, Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve THY işbirliğiyle düzenlenecek organizasyona 4 bine yakın dünya havacılık profesyonellerinin katılımı bekleniyor.

İGA CEO’su Samsunlu “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hem Routes World, hem de IATA’nın Genel Kurulu İstanbul’da olacak. 2020’de başvurunun yapıldığı süreçte, 2021 sonunda ihaleye girdik ve ihalede Çin’i geride bırakarak, organizasyonu Türkiye’ye kazandırdık. Organizasyon, İstanbul’a doğrudan destinasyon olma ve özellikle düşük maliyetli havayolu şirketleriyle çalışma fırsatı sunacak. İstanbul Havalimanına 79 havayolu ve 21 kargo şirketinin uçakları geliyor. Hedefimiz yeni havayollarıyla işbirliklerimizi artırıp, uçuşlarını başlatmak. Diğer yanda, İstanbul şehrimizin tanıtımına büyük bir katkı sağlanacak” dedi.


“İGA İstanbul Havalimanında teknoloji yatırımlarımıza hız verdik”

Teknoloji yatırımlarına devam edeceklerini belirten İGA CEO’su Samsunlu, “Havalimanımızda yeni yatırımlarımız operasyonel mükemmeliyet, müşteri deneyimi, verimlilik, sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm alanlarında olacak. Kargo şehrimizi büyütüp, süreçleri dijitalleştireceğiz. Türkiye’de ilk 5G teknolojisinin test deneyimleme merkezini kurduk. Lisansın alınmasıyla havalimanımızda tüm operasyonel süreçlerin ağı 5G teknolojisiyle farklı bir noktaya taşınacak. Nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik alanında proje çalışmalarımızı hızlandırdık. Sadece yolcular değil, operasyonel süreç tamamıyla dijitalleşecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir