İngiltere’deki kriz teminatlı kredi piyasasını da vurdu

Bankalar tarafından risk yükünden kurtulmak için kullanılan yapılandırılmış bir ürün olan teminatlı kredi yükümlülüğü (CLO) piyasası İngiltere piyasalarında yaşanan çalkantı ve sterlindeki düşüşten olumsuz etkilendi.

Niş bir ürün olan CLO’lar tüm dünyada İngiltere’de Döviz ve tahvil piyasasındaki çalkantı sonrası sigorta ve fonlar gibi yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Analistler, birçok yatırımcının teminat tamamlama çağrısı için CLO’larda satışa geçtiğini ve menkul kıymetin fiyatlarının gerçek değerinin altına indiğini bildirdi. Bazı ABD’li yatırım fonlarının da inanılmaz pazarlıklarla CLO’ları satın aldığı belirtildi.

CLO alanında uzman olan Eagle Point Credit Management’ta Yönetici Ortağı Tom Majewski “Bu gördüğüm en sert satış baskısıydı. Eagle Point 5 Ekim’e kadarki 1 haftada yaklaşık 80 milyon dolarlık CLO satın aldı. Bu normalin 2 misli bir rakam.” diye konuştu.

Wall Street Journal, verilerine göre son haftalarda sigortacıların ve emeklilerin ellerinde tuttuğu CLO’larda işlem hacmi Mart ve Nisan 2020’den beri en yükse seviyeye çıktı.

CLO fiyatları 2020’den beri en düşük seviyeye inmiş, geçen hafta ise toparlanmıştı.

Analistler, İngiliz yatırımcıların satışlarının kurumsal tahvil, hisse senedi piyasaları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri de vurduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir