İngiltere Merkez Bankası yetkilisinden önden yüklemeli faiz mesajı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu Üyesi Catherine Mann özellikle enflasyon beklentilerinin arttığı zamanlarda önden yüklemeli faiz artışı için güçlü bir durum oluştuğunu söyledi.

Kanada İş Ekonomisi Birliği’nin ev sahipliğini yaptığı bir etkinlikte konuşan Mann, geçen ayki İngiltere parlamentosuna verdiği rapora atıfta bulunarak “Enflasyon beklentilerinin sürüklendiği ortamlarda ve verilerin sürüklendiğinin çok açık olduğu ortamda, önden yüklemeli politika enflasyon sürecini etkiler.

Aynı zamanda enflasyon beklentilerini etkilemek bizi daha az değiş-tokuşun olduğu ortama sokar” dedi.

Mann, İngiltere’deki piyasa durumuna yorum yapmadı.

İngiltere’nin politika faizi 2008’den beri en yüksek seviyede

İngiltere Merkez Bankası enflasyonla mücadele kapsamında, Eylül ayı toplantısında politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,25’e çıkarmıştı.

Aralık ayından beri faiz artışlarına devam edilen ingiltere’de böylece politika faizi 2008’den beri olan en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Faiz kararının ardından, İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng yaptığı açıklamada, ülkede toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi indirimlerinin uygulanmasına hazırlanıldığını belirtmişti. Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği yönündeki beklentileri artırarak sterlinin güç kaybetmesine neden olmuştu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, finansal varlıkların önemli ölçüde yeniden fiyatlandırılması ışığında finansal piyasalardaki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirterek, Para Politikası Kurulu’nun, görevine uygun olarak orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için gereken şekilde faiz oranlarını değiştirmekte tereddüt etmeyeceğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir