İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Son 14 yılın zirvesinde!

02.02.2023 15:23 Son Güncelleme:

Aralık 2022’de de faizde artışa gidilmiş ve yüzde 3,5 olarak açıklanmıştı.

Ondan önce de Kasım ayında Merkez Bankası son 33 yılın en büyük artırımına giderek faizi 75 baz puan yükseltmiş ve yüzde 2,25’ten son 14 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3’e çıkarmıştı.

Banka’nın para politikası kurulu, faiz oranı politikasını belirlemek için yılda sekiz kez toplanıyor. Banka’nın üç ayda bir hazırlanan Para Politikası Raporu da bugün yayımlandı.

BBC Türkçe’deki habere göre analistler faiz oranının bu yılın yaz aylarında yüzde 4,5 seviyesinde zirve yapmasını ve daha sonra düşmesini öngörüyor.

Son dakika haberi: FED faiz kararını açıkladı

ENFLASYONA KARŞI ÖNLEM

Kurumun faizi artırma kararı, yükselen enflasyona karşı aldığı bir önlem. Enflasyonu yüzde 2 seviyesinde tutma hedefi nedeniyle Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltmek için baskı altında.

Ancak şu anda yüzde 10,5 seviyesinde seyreden enflasyon bu hedefin beş kat üstünde.

İngiltere’de enflasyon geçen yıl yüzde 11’e ulaşarak son 40 yılın rekorunu kırmıştı.

Merkez Bankası da bu artışın karşısında faiz oranını, Aralık 2021’deki yüzde 0,25 seviyesinden Aralık 2022’ye kadar kademe kademe yüzde 3,5’e kadar yükseltti.

Borsa neden düşüyor?

FED FAİZ KARARI

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltti.

Karar sonrası basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, ”daha yapacak çok işimiz var, zafer ilan etmek için çok erken” dedi. 

Powell, bazı analistlerin öne sürdüğü faiz indirimi tahminlerine yönelik de açıklama yaparak, ekonominin beklentiler doğrultusunda bir performans sergilemesi halinde bu sene faiz indirimi yapmanın uygun olmayacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir