İngiltere, Körfez ile ticaret anlaşmasına yakın

İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni de içinde bulunduran petrol üreticisi altı Körfez ülkesi arasında bir ticaret anlaşması bu yıl bitmeden imzalanabilir.

Bahreyn Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı Zayed Al Zayani Körfez İşbirliği Konseyi (Gulf Cooperation Council) ve İngiltere arasında görüşmelerin başladığını söyleyerek, “Anlaşmayı bu yıl bitmeden ya da önümüzdeki yılın ortasına kadar sonuçlandıracağımız konusunda ümitliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Al Zayani, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda Bahreyn, Kuveyt, Umman ve Katar’ı da içinde bulunduran Körfez İşbirliği Konseyi’nin İngiltere ile kapsayıcı bir anlaşma imzalayarak ticaretlerini artırmayı hedeflediğini kaydetti.

Avrupa Birliği dışındaki ülkelerle ticari ilişkilerini derinleştirmek isteyen İngiltere Ekim ayında Körfez ülkeleriyle görüşmelere başlatarak Brexit sonrası yeni bir ticaret hedefi oluşturdu. İngiltere’nin Körfez ülkeleriyle olan ticareti 2019 yılında 45 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bu rakam büyüklük olarak ülkenin Avrupa Birliği ile olan ticaretinin yüzde 7’sine karşılık geliyor. Bu konuda yaklaşık 15 yıldır görüşmelere yürüten Avrupa Birliği ve Körfez İşbirliği Konseyi hala bir serbest ticaret anlaşması üzerinde el sıkışamadılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.