İngiltere konut satışları pandemiden beri en düşük seviyede

İngiltere emlak piyasası, morgage maliyetlerindeki artışın hem alıcı talebini hem de satış hacmini düşürmesinin ardından yavaşlama işaretleri gösterdi.

The Royal Institution of Chartered Surveyors’ın (RICS) verilerine göre gerçekleşen konut satışları Temmuz’da yüzde eksi 44’e düştü. Bu rakam pandemiden beri görülen hızlı düşüşe işaret etti.

Veriler, faiz oranlarında yapılan hızlı ve seri artırımların sonucunda morgage bedellerinin artmasının emlak piyasasını zayıflattığını gösterdi.

RICS Başekonomisti Simon Rubinsohn ekonomik belirsizliğin, artan faiz oranlarının ve zorlaşan kredi ortamının piyasaya baskı yaptığını belirtti. Rubinsohn, geçtiğimiz günlerde artan morgage hareketliliğinin gelecek aylarda tersine dönmesini beklediklerini ifade etti.

Yeni alıcıların soruşturma oranı da geçtiğimiz aylarda keskin bir düşüş yaşamıştı. Haziran ayında yüzde eksi 46 olan bu oran, en son yapılan anketlerde yüzde eksi 45’e düştü. RICS İngiltere’nin tüm bölgelerinde bu oranın ekside olduğunu belirtti.

Kira piyasasında ise ev sahiplerinin piyasaya daha az gayrimenkul sürmesi, kiracı talep oranının 2022’nin başından beri görülen en hızlı artışı yapmasına neden oldu. Ankete katılanların yüzde 63’ü kira değerlerinin önümüzdeki aylarda artmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir