İngiltere bütçesi pandemiden beri ilk kez fazla verdi

İngiltere’de bütçe pandemiden bu yana ilk kez fazla verdi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre bütçe Ocak’ta 2.9 milyar sterlin fazla verdi. Çalışanlardan ve şirketlerden vergi gelirlerinin artması ve pandemi sonrası yaşanan toparlanma bütçenin fazla vermesinde etkili oldu.

Sunak verinin ardından yaptığı açıklamada “borcumuz önemli oranda arttı. Kamu finansmanı üzerinde enflasyondaki yükseliş gibi nedenlerle baskılar mevcut. Kamu finansmanını sürdürülebilir düzeyde tutmamız, gerektiğinde İngiliz halkına desteğimizi sürdürebilmek açısından da önemli” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere’de bütçe genellikle Ocak ve Temmuz aylarında fazla veriyor. Ancak koronavirüs pandemisinin küresel ekonomideki olumsuz etkileri, enerji fiyatlarındaki ivmelenmeyle enflasyonda hızlı artış hanehalkına baskı yapıyor. Ülkede elektrik faturalarındaki yüzde 54’lük artışın tüketiciye yansımasını hafifletmek amacıyla hükümet bazı önlemler açıklamıştı.

Mali yılın ilk 10 ayında borçlanma 135.8 milyar sterlin olarak hükümetin Ekim ayındaki 156.3 milyar sterlinlik tahmininin altında kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.