İngiliz çip üreticisi Londra borsası yerine ABD'yi seçti

Arm, bu yıl yalnızca ABD’de listelenmek istediğini duyurdu. Açıklama FTSE 100′ün en büyük şirketlerinden biri olan CRH’nin birincil borsa listelemesini New York’a taşımayı planladığını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Arm CEO’su Rene Haas, “İngiliz Hükümeti ve Mali Yürütme Otoritesi ile birkaç aydan uzun süren görüşmelerin ardından, SoftBank ve Arm, 2023′te Arm’ın yalnızca ABD’de listelenmesinin şirket ve paydaşları için ileriye dönük en iyi yol olduğuna karar verdiler.” dedi.

Fitch’ten çarpıcı rapor! Batı ekonomilerini uyardı

SoftBank, bir CNBC yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bildirildiğine göre Arm, daha sonraki bir tarihte Londra’da bir sonraki halka arzı değerlendirebileceğini söyleyerek gelecekte Londra’da listelenme olasılığını tamamen dışlamadı. Daha fazla ayrıntı vermedi.

Karar, İngiliz hükümetinin çip tasarımcısını Birleşik Krallık başkentindeki hisselerini listelemeye ikna etmeye yönelik yoğun lobi çabalarına rağmen alındı. Dünya çapında 6.000 ve Birleşik Krallık’ta yerleşik 3.000 çalışanıyla Cambridge merkezli Arm, İngiliz teknoloji endüstrisinin tacındaki mücevher olarak kabul ediliyor .

Şirket, mikroçip tasarımlarını dünyanın en büyük tüketici teknolojisi üreticilerinden bazılarına lisanslayan yarı iletken pazarında önemli bir güçtür. Apple iPhone da dahil olmak üzere dünyadaki akıllı telefonların yaklaşık %95′i Arm tabanlı işlemciler içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir