IMF: Küresel enflasyon 'korkunç' gıda güvensizliğine yol açıyor

IMF’nin Cuma günü iki yılda bir yayınlanan Bölgesel Ekonomik Görünüm raporuna göre, Sahra altı Afrika nüfusunun yüzde 12’sini temsil eden yaklaşık 123 milyon insan, bu yılın sonuna kadar geçici gıda güvensizliği ile karşı karşıya.

IMF’ye göre, bu yıl yeterli yiyeceğe erişimin olmaması nedeniyle zorlanması beklenen insan sayısı, pandemi öncesi etkilenen 82 milyon kişiye kıyasla yüzde 50’lik bir artış görecek. Bu artış, Sahra altı Afrika’nın bazı bölgelerinde kötüleşen huzursuzluk ve kuraklığın yanı sıra Rusya-Ukrayna çatışmasının ağır koronavirüs darbesine ve yayılma etkilerine bağlanıyor.

IMF’nin Afrika Departmanı direktörü Abebe Selassie, “Bizi gerçekten endişelendiren şey, bunun pandeminin neden olduğu tüm çıkıkların üstüne gelmesidir” dedi.

Fransa, Almanya’ya doğal gaz ihraç etmeye başladı

Selassie, Etiyopya, Somali ve Kenya’nın bazı bölgelerinin beşinci başarısız yağmur mevsimi için yolda olduğunu ekleyerek, “Çad’daydım ve orada gıda güvenliği açısından gördüğünüz koşullar gerçekten çok, çok korkunç. Somali’de kıtlık baş gösteriyor.” dedi.

Bölgede yıllık gıda fiyatları enflasyonu geçen yılın ikinci yarısından bu yana yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti ve IMF’nin bu haftaki yeni ekonomik görünümü, bölgesel enflasyon tahminini 2022 için iki puan yukarı revize ederek yüzde 8,7’ye yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir