IMF Başkanı’ndan faiz mesajı

KÜRESEL PİYASALAR

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Merkez Bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında faizleri ‘nötr seviyeye’ ulaşana kadar artırması gerektiğini belirtirken bu noktaya henüz ulaşılmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın yarınki kritik faiz kararı öncesi Reuters’a konuşan IMF Başkanı Georgieva küresel çapta Merkez Bankalarının faiz artırımlarının pozitif etkisinin 2024’te hissedilmeye başlanabileceğini belirtti..

Georgieva faiz artırımlarına dair “Şu anki noktada nötr seviyeye ulaşmaya bakıyoruz. Ve henüz bu noktada değiliz.” yorumunu yaptı.

Georgieva yüksek enflasyonun büyümeyi baltaladığını, bu durumun özellikle toplumun en yoksul kesimlerini vurduğunu, bu nedenle Merkez bankalarının faiz artırması gerektiğini belirtti.

Georgieva Merkez Bankalarının ne kadar süre daha faiz artıracağı sorusuna “IMF Merkez Bankalarının aksiyonlarının etkisinin 2024 yılı itibariyle görülmeye başlamasını öngörüyor” yanıtını verdi. IMF Başkanı faiz artırımlarının faydalarının hızlıca görülmeyebileceğini, ‘sabırlı’ olmak gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir