İhracatta beklenti pandemiden bu yana en düşük seviyede

Ticaret Bakanlığı, bu yılın dördüncü çeyreğine ilişkin dış ticaret beklenti anketini açıkladı.

Buna göre, ihracat beklenti endeksi, söz konusu dönemde bir önceki çeyreğe göre 11 puan düştü. Üçüncü çeyrekte 119,1 olan endeks, dördüncü çeyrek için 108,1 seviyesine geriledi. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre ise 23,2 puan azaldı.

Yılın dördüncü çeyreğinde, gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi, ihracat sipariş beklentisi, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ve son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine yönelik değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Türkiye’nin ana ihracat pazarlarındanki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi Ağustos’ta 48,8’e gerileyerek son 19 aylık dönemde ilk kez eşik değer 50’nin altında kalarak Türk imalat ihracatçıları için daha zorlayıcı bir talep ortamına işaret etmişti. İhracat iklimindeki bozulma hafif olmakla birlikte Haziran 2020’den beri en belirgin düzeyde gerçekleşmişti.

İthalatta beklenti 5,1 arttı

Bu yılın dördüncü çeyreğine ilişkin ithalat beklenti endeksi ise üçüncü çeyreğe kıyasla 5,1 puan artarak 113,7 seviyesinde gerçekleşti. Endeks geçen yılın aynı dönemine göre de 5,6 puan arttı.

İthalat beklenti endeksini gelecek 3 aya ilişkin ithalat beklentisi, gelecek 3 aya ilişkin ithalat birim fiyatı beklentisi ve son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyi sorusuna yönelik değerlendirmeler artış yönünde etkilerken, şu anda kayıtlı ithalat sipariş düzeyi sorusu ise azalış yönünde etkide bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir