Hürriyet’te zorunlu alım pay teklifi belirlendi

Hürriyet Gazetecilik’te zorunlu pay alım teklifi belli oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bülteninde zorunlu pay alım teklifi fiyatının, 1 TL nominal değerli, 1 adet Hürriyet payı için 0,54316 dolar üzerinden belirlenmesine karar verildiğini duyurdu.

Pay alım teklifi yükümlülüğünü doğuran pay devir tarihindeki T.C. Merkez Bankasınca

açıklanan Döviz alış kuru ile pay alım teklifinin fiilen başlayacağı günden önceki iş günü T.C. Merkez Bankasınca açıklanan döviz alış kurundan yüksek olanı kullanılarak hesaplanan tutarın Türk Lirası karşılığı belirlenecek.

Fiili pay alım teklifinin gerçekleştirilmesi gereken son tarih olan 20 Eylül 2021 tarihinden

itibaren, bu süreyi aşan her gün için, yıllık LIBOR oranlarının yüzde 50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarı pay alım teklifi fiyatına eklenecek.

16 Ağustos 2018 tarihi itibariyle şirkette pay sahibi olan yatırımcıların anılan tarihte sahip olduğu paylardan, pay alım teklifi tarihi itibariyle portföylerinde tutmaya devam ettikleri kısmın pay alım teklifine konu edilebilecek.

Muaf tutulmuştu, muafiyet kararı bozuldu

Demirören, Hürriyet’in de aralarında bulunduğu medya varlıklarını 2018 yılında Doğan Holding’den almıştı. SPK ise satın alma işleminin ardından Demirören’in Borsada işlem gören Hürriyet hisseleri için zorunlu alım teklifinde bulunma yükümlülüğünden muaf olduğuna karar vermişti.

Mahkeme 2021 Temmuz ayında bu kararın bozulmasına karar verdi. Mahkeme kararı Danıştay tarafından 3 Kasım 2021’de onaylandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir