HSBC Türk bankaların operasyonel kârında trend değişimi bekliyor

HSBC Yatırım Analisti Cihan Saraoğlu, yayımladığı bankacılık sektörü notunda, Garanti, Akbank ve Yapı Kredi’de manşet kâr artışlarının güçlü olmasını beklediğini belirtti.

Saraoğlu “Repo fonlamasındaki düşüş ve artan de-dolarizasyon nedeniyle lira mevduat maliyetlerinin artması, kredilerin yukarı yönlü olarak yeniden fiyatlandırılmasını kısmen dengeleyebilir” yorumunu yaptı.

Kredi kartları ve yüksek enflasyon nedeniyle ücret artışının güçlü olmasının beklendiğini belirten Saraoğlu “Maaş ayarlamalarının, HSBC’nin izlediği bankalar için operasyonel harcamaları çeyreklik bazda ortalama ~yüzde 20 artıracağı ve çekirdek gelirlerdeki büyümeyi geride bırakacağı öngörülüyor” ifadesini kullandı.

Kurum, Halkbank için “azalt”; Akbank, Garanti, İş Bankası, Yapı Kredi ve Vakıfbank için “tut” tavsiyelerini korudu.

Raporda Akbank hedef fiyatı 13,35 liradan 15,10 liraya, Garanti hedef fiyatı 19,05 liradan 21,40 liraya, İş Bankası hedef fiyatı 7,85 liradan 8.85 liraya yükseldi.

Yapı Kredi hedef fiyatı 7,60 liradan 8,05 liraya, Halkbank hedef fiyatı 5,55 liradan 5,85 liraya, Vakıfbank hedef fiyatı da 6,50 liradan 7,40 liraya yükseltildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir