“Hindistan’ın çelik adımı fiyatları dengeler”

Hindistan’ın hafta sonu, iç piyasada oluşan fiyatlardaki artışı engellemek için çelik ihracatına yüzde 15 vergi uygulayacağını duyurması dikkatleri çelik sektörüne çevirdi. Bloomberg HT yayına katılan TEB Yatırım Araştırma Direktörü Erdem Kaylı konuya ilişin değerlendirmelerde bulundu.

“Hindistan’ın bu adımının Avrupa pazarında dengeleri çok fazla değişir mi?” sorusuna, bayram sonrasında, sert düşüşler görüldüğünü hatırlatan Kaylı, “Çin kapandığı için talep azaldı. Talebin soğuduğu bu dönemde bir de Rusya – Ukrayna savaşı ile de Rusya ürünleri Asya yöneldi.” diye konuştu.

Bu ortamda Hindistan’ın, maliyetleri yapıcı bir noktaya getirmeye çalıştığını aktaran Kaylı, “Hindistan, en büyük ikinci çelik üreticisi olmasına karşın, ihracat pazarında hem kotalara maruz kalıyor hem de lojistik olarak uzak olduğu için önemli bir aktivite gösteremiyordu. Hindistan geçen yıl 13,5 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdi. Bizim ihracatımız 20 milyon ton. Kapasite olarak Hindistan’dan geride olsak bile ihracat pazarlarında onlardan daha iyi noktadayız.” ifadelerini kullandı.

“900 doları konuşuyoruz”

Halen çelik fiyatlarda ciddi bir gerilemeden söz edilebileceğini belirten Kaylı, “Bin dolardan bin 350 dolara giden çelikte, şu an 900 dolarları konuşuyoruz. Bu adımın fiyatları dengeleyebileceğini düşünüyoruz. Çok büyük bir yukarı hareket değil de bir miktar dengeleme” dedi.

Kaylı, Türkiye açısından Çin’in ihracata yönelip yönelmeyeceği, Rusya ürünlerinin Asya pazarında bulunur olup olmayacağının Türkiye açısından daha önemli parametreler olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir